Zaloguj się
Cytuj

"[26 stycznia 1958 - I]"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: [26 stycznia 1958 - I], Wierzyński Kazimierz
Data aktualizacji: 26 kwiecień, 2022
26 stycznia 58.
Kochany Mietku!
O Frylingu myślałem oczywiście jako o drugim uderzeniu, nie teraz lecz za dwa trzy tygodnie. W tym duchu miał do Ciebie napisać. Ponieważ jest niesłowny i powolny, trzeba się zawczasu upewnić. On bardzo liczy się z Tobą i wielbi Cię za to, żeś mu pożyczył £ 100. Jeśli chodzi o mój sąd literacki, to co innego, nawet obawiam się jego sentymentalizmu. Ale przecież nie trzeba mi przedmowy Stasia NiegramotnegoZob. list MG do KW z 20 stycznia 1958., tylko reklamy jak w przedsiębiorstwie.
Niezmiernie żałuję, że zagalopowałem się i wysłałem list do Świderskiego. W dwa dni potem wysłałem mu drugi list, potwierdzający Waszą umowę, tzn. że on rezygnuje z 10% przedpłaty za reklamę „Wiad[omościach]”. Kopię masz u siebie. Nie wiem, o czym mielibyśmy teraz dyskutować, bo przecież wartość ogłoszeń w Twoim piśmie ustalasz Ty i nikt tu nie ma nic do gadania. W obu listach prosiłem Św[iderskiego] o zawiadomienie, co zamierza zrobić dla propagandy przedpłaty (tzn. jak mógłby w Anglii zastąpić „komitety pań”), ale nie mam odpowiedzi.
Jakkolwiek potoczy się sprawa ze Św[iderskim], bardzo Cię proszę, ogłoś przedpłatę w 621 num[erze], bo wszystkim już o tym doniosłem i nowe odwołanie (przedtem pisałem o Bożym Nar[odzeniu]), mogłoby zachwiać nawet „komitety”. Ze Świd[erskim] można dyskutować i dojść do porozumienia nawet potem.
Nie przestrzegaj mnie przed przedpłatą, bo zdaję sobie sprawę, że jest to tylko pretekst do zbierania czeków. Potrzeba jednak pewnego nastroju i podtrzymania tego nastroju przez pewien czas. Ogłaszanie subskrybentów w „Wiad[omościach]” jest taką „podpałką”, a także usuwa podejrzliwość ludzką – zwłaszcza w Ameryce – że ktoś dał czek i nie wiadomo, co się z tym czekiem stało. Oczywiście zacznij ogłaszanie list, gdy będziesz miał pewien kapitał nazwisk. Czekam na ostateczną wiadomość co do ceny. Najlepiej: 35 sh[ilingów] w przedpł[acie] i £ 2 potem i $ 5 w przedpł[acie] i $ 6 potem.
Ściskam Cię serdecznie
i dziękuję już dziś
Twój utrudzony przedsiębiorca
KazimierzObok podpisu rysunek serduszka.