Zaloguj się
Cytuj

"[przed 19 marca 1959]"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: [przed 19 marca 1959], Wierzyński Kazimierz
Data aktualizacji: 29 październik, 2021
PAMIĘTNIKI WACŁAWA LEDNICKIEGO
Do redaktora „Wiadomości”Druk: „Wiadomości” 1959, nr 19 (684) z 10 maja.
W jesiennym zeszycie „Spectrum”, kwartalnika literackiego, wydawanego przez uniwersytet kalifornijski w Santa Barbara, Wacław Lednicki ogłosił fragment znakomitej prozy pt. Introduction to Memoires.
Osiem stron tego wstępu jest wstrząsającą lekturą. Lednicki opowiada, dlaczego i jak powstała w nim myśl pisania pamiętników i daje skrót swego życia. Opis dworu Lednickich przy drodze ze Smoleńska do Witebska podany w kilku rysach, przejścia wojenne, aresztowanie profesorów uniwersytetu krakowskiego, późniejsze koleje, oddalenie od kraju i samotność w świecie – wszystko naszkicowane zwięźle, ostro i szczerze, ma uderzającą siłę. Polak czyta ten wstęp jakby to były jego własne dzieje, cudzoziemiec znajdzie w nim lepszy obraz doli polskiej niż w politycznych i naukowych rozprawach.
Z fragmentu można wnioskować, że Lednicki pisze swoje pamiętniki po angielsku. Znakomitemu uczonemu wypada życzyć szczęśliwej pracy nad tym dziełem, które już na wstępie jest przejmującą spowiedzią człowieka swego wieku.
Kazimierz Wierzyński
(Sag Harbor, L.I.)