Zaloguj się
Cytuj

"[11 listopada 1958]"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: [11 listopada 1958], Wierzyńscy Kazimierz i Halina
Data aktualizacji: 1 listopad, 2021
Sag Harbor, N.Y.
11 listopada 1958.
Drogi Mietku:
Zrobiłam listę ogólną przedpłacicieli i sprawdziłam ją z „Wiadomościami”. Oto co znalazłam:
1. Jeszcze dwa nazwiska odpadają z Twojej listy, co oznacza, że zamówienia zostały wysłane do Instytutu: Bronisława Eisenberg i Matthew Schoenfeld.
2. Bardzo dużo nazwisk „Wiadomości” podały dwa, trzy, a nawet cztery razy. Są to przeważnie ludzie z Free Europe: Danuta Gamarnikow, Wawrzyniec Czereśniewski, X. Tadeusz Kirschke, Henryka Marynowska, Stanisław Mikiciuk, Jan Nowak, Tadeusz Nowakowski, Tadeusz Celt, Adam Uziembło, Stanisław Paprocki, Sławomir Dunin-Borkowski, Alicja Krukowska, Tadeusz Zawadzki, Halina Zielińska – wszyscy z Monachium.
Poza tym dwa razy drukowani są Kazimierz Wodzicki z Nowej Zelandii Antoni Martusewicz z Sydney, Marian Jackiewicz z Tasmanii i Helena Skibińska z Londynu, którzy są na Twojej liście, i Jan Narolewski z Chicago, i Lech Krahelski z Ontario, którzy są na liście Instytutu. Do Instytutu już napisałam, bo ostatecznie nie jest wykluczone, że ludzie zamawiali książkę powtórnie. Nie sądzę jednak, żeby robili to aż tak masowo jak pracownicy Free Europe.
3. W „Wiadomościach” nie były drukowane następujące nazwiska:
Władysław Bączkowski
Oskar Halecki
Kaczmarczyk Weronika
Z[ygmunt] Kowalczuk
Dr Janina Kozłowska
Kraska Aleksandra
Maria Ligocka
Kazimierz Michaliszyn
Stefania Misińska
Helena Misztal
Marek J. Plotast – nie chce, żeby drukować nazwisko
Olga Sher
Aleksander Waroczewski
Irena Wróbel
M[artin] ZamesNie udało się ustalić danych biograficznych przedpłacicieli na Poezje zebrane Wierzyńskiego, wymienionych w tym liście: Bronisławy Eisenberg, Matthew Schoenfelda, Weroniki Kaczmarczyk, Janiny Kozłowskiej, Aleksnadry Kraski, Marii Ligockiej, Stefanii Misińskiej, Marka J. Plotasta, Ireny Wróbel i Martina Zamesa..
Napisałam już do sześciu osób, prosząc o podanie pełnych imion. Jak tylko je dostanę, zaraz Ci przekażę.
Bardzo mi przykro, Mietku, że masz tyle kłopotu i pracy z tą przedpłatą. Mam nadzieje, że się to niedługo skończy.
Całuję Cię.
Halina

Kochany Mietku,
Dziękuję Ci za adres p. Golla. StempowskiWierzyński się mylił - Jerzy Stempowski był operowany na ucho. Zob. list z 5 października 1958. przeszedł operację oka, obawiano się raka, ale teraz jest lepiej. BobkowskiAndrzej Bobkowski przeszedł dwie operacje - w grudniu 1957 r. i wrześniu 1958 r.; wbrew przewidywaniom Wierzyńskiego zabiegi trzeba było powtórzyć jeszcze dwukrotnie, w 1959 i 1960 r., mimo to pisarz zmarł 26 czerwca 1961 r. przeszedł dwie operacje raka i jest nadzieja, że uniknie katastrofy. Ściskam Cię serdecznie i przestaję czekać na korektę, bo moim zdaniem nic nie jest złożone i wszystko to są kpiny z nas obu.
Kazimierz