Zaloguj się
Cytuj

"[po 8 września 1963]"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: [po 8 września 1963], Wierzyński Kazimierz
Data aktualizacji: 14 grudzień, 2021
Kochany Mietku! Posyłam Ci otrzymany od NowakaJan Nowak-Jeziorański pisał 3 września 1963 r. do Wierzyńskiego:
„Szanowny i Drogi Panie Kazimierzu,
W myśl naszego porozumienia przesyłam świetny Pański essej o Żeromskim z prośbą o łaskawą adijustację i wysłanie albo na moje ręce, albo wprost na adres Grydza, z podkreśleniem, że felieton jest przeznaczony do październikowego numeru «Na Antenie». Proponuję tytuł "O Stefanie Żeromskim", podtytuł: "Z Pamiętnika Poety". Jeżeli Panu ten tytuł nie odpowiada – proszę wpisać własny.
Grydzewski chce mieć całość materiału do numeru październikowego do dnia 15 września, więc prosiłbym o wysłanie mu kopii z takim obliczeniem, aby maszynopis dotarł do redakcji przez tą datą.
Łączę wyrazy szacunku i serdeczne pozdrowienia, Jan Nowak.
P.S. Dla ułatwienia przesyłam dwie kopie”.
tekst o Żeromskim.
Dziś dostałem z Polski list o artykule Biel[atowicza]. Piszą mi, że „mądry i pożyteczny”. Wobec tego, bądź łaskaw kazać zrobić 50 broszur. Coś z tego chciał mieć Biel[atowicz], ale już nie pamiętam co. Jeśli będą zaraz gotowe, wyślij je tu, zatrzymaj tylko dla mnie pięć egz[emplarzy]. Będę w Londynie – o ile mogę przewidzieć i o ile wszystko się uda – koło 15-go października. Wylecę 1-go lub 2-go do Paryża.
Dlaczego polecasz „rozkoszny klimat” londyński? Tam przecież padają nieustannie deszcze. Poza tym pół roku jest ciemno, mgła i bez słońca. Dziś dostałem list od DanielewiczowejMaria Danilewiczowa pisała do Wierzyńskiego 6 września 1963 r.: „Liczymy, że przywiezie Pan pogodę, tu już wypadało tyle deszczu, że według przeciętnych statystyk nie powinna spaść ani jedna kropla do końca roku” (kopia listu w zbiorach P. Kądzieli)., która pisze, że napadało tyle deszczów co nigdy. Na Boga, gdzie się schronić? Chyba do ziemi.
Myśl, że czekasz na mój skrypt o IrenieZob. list z 9 czerwca 1963, wprawie mnie w panikę. Nic mnie tak nie przeraża jak to, że mam coś zrobić. Muszę coś zrobić. Piszę tylko, co muszę, nigdy co chcę. Ale może w tym wypadku zadziała.
Ściskam Cię.
Kazimierz