Zaloguj się
Cytuj

"[19 lutego 1964]"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: [19 lutego 1964], Grydzewski Mieczysław właśc. Jerzy Grycendler
Data aktualizacji: 27 grudzień, 2021
19.II.64
Drogi Kaziu. – Co oznacza kandydatura p. DanilewiczowejJest to odpowiedź na niezachowany list Wierzyńskiego, w którym poeta przypuszczalnie zgłaszał kandydaturę Marii Danilewiczowej do jury Nagrody „Wiadomości” na miejsce po Zygmuncie Nowakowskim. Zob. list z 5 grudnia 1963? Przecież to właśnie osoba zajmująca się zawodowo pisaniem, a nam chodzi o zwiększenie szans wszystkich książek przez niewprowadzanie potencjalnych kandydatów do nagrody do jury. Przyślij inne nazwisko. Borman sugeruje Zosię Wilczyńską, o ile nie masz kogo innego. Ja wyznaczyłem T.P., która właśnie wróciła z Almerii (pamiętasz HarszanyiPrawdopodobnie jest to nawiązanie do podróży Wierzyńskiego i Grydzewskiego do Budapesztu w maju 1932 r. (zob. list z 5 kwietnia 1950)„…”?), opalona, zeszczuplała, śliczna i miła. Wczoraj dzwoniłem o pierwszej. Dostałem jej piękną fotografię w podarunku od Marysi BrydzińskiejMaria Brydzińska była matką Natalii Potockiej..
Staramy się o bilety dla Ciebie i Halusi. Ale ponieważ w tym roku ma być duży zjazd, więc może swoimi chodami zakrzątniesz się, aby nie było niespodzianki. Tu zajmuje się tą sprawą Leich, ale jak mi się zdaje, o przyjeździe z Ameryki decyduje tamtejsza centrala.
Uściski serdeczne.

Nie wiem, czyś słyszał, że Aniela Mieczysławska wychodzi za Edwarda RaczyńskiegoNa początku lat sześćdziesiątych Aniela Mieczysławska odnowiła przedwojenną znajomość z hrabią Edwardem Raczyńskim, który przyjechał do USA na operację oczu. Została jego przewodniczką, opiekunką i towarzyszką życia, dla niego przeniosła się z Nowego Jorku do Londynu. Łączyły ich wspólne zainteresowania humanistyczne. Aniela Mieczysławska i Edward Raczyński pobrali się kilkadziesiąt lat później, w 1991 r., po śmierci jej pierwszego męża Witolda Mieczysławskiego (1907–1991), dyplomaty i dziennikarza. Zob. Z. Wojtkowska, Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, Warszawa 2017, ale nie chce, abyś o tym rozpowiadał. Zniszcz ten list.