Zaloguj się
Cytuj

"[25 czerwca 1964]"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: [25 czerwca 1964], Wierzyński Kazimierz
Data aktualizacji: 17 styczeń, 2022
25.6.63Wierzyński pomylił się w dacie rocznej, na co wskazuje data stempla pocztowego: „26 JUN, 1964”.
Kochany Mietku!
Najważniejsza wiadomość, że przyjechała Tala. Trochę mnie już niepokoją te jej podróże beze mnie, a nawet bez ciebie. Do czego to prowadzi? Znów do małżeństwa? Ja przecież jestem żonaty, a Ty nie do wzięcia, lepiej więc niech już chodzi z Boryną na grzyby, czasem sobie w lasku pośpiewa, w alkowie samotna popłacze, byle nie biegała po tych wyspach za kanarkami i do Granady nie jeździła, bo tam zaraza, AlpuharaNawiązanie do "Ballady Alpuhary" z "Konrada Wallenroda" A. Mickiewicza, której dwie pierwsze strofy brzmią:
Już w gruzach leżą Maurów posady,/ Naród ich dźwiga żelaza,/ Bronią się jeszcze twierdze Grenady,/ Ale w Grenadzie zaraza.// Broni się jeszcze z wież Alpuhary,/ Almanzor z garstką rycerzy,/ Hiszpan pod miastem zatknął sztandary,/ Jutro do szturmu uderzy (A. Mickiewicz, "Wybór pism", Warszawa 1951, s. 129).
i PałubaNawiązanie do książki Karola Irzykowskiego; daw. pałuba – niezgrabna lalka lub kukła albo osoba przypominająca taką kukłę..
Antoniemu nie dali wizy do Oslo. Napisz, co mówi JureczekJerzy Pietrkiewicz i Teodozja Lisiewicz znaleźli się w delegacji Brytyjskiego PEN Clubu na Kongres PEN Clubu, który odbywał się 21–28 czerwca 1964 r. w Oslo. Z Polski przyjechali Jan Parandowski i Michał Rusinek. Program obrad oprócz spraw organizacyjnych zawierał serię debat literackich na temat „Pisarz a semantyka”. Zob. M. Rusinek, "W kraju Wikingów", w: tenże, "Opowieści niezmyślone dawne i nowe. Wspomnienia literackie", t. 2, Kraków 1975, s. 178–184. o spotkanych ludziach.
Nie wiem, co Ci opowiedzieć o tym „jubileuszu”Mowa o siedemdziesiątych urodzinach Wierzyńskiego.. Zrób, co chcesz, a coś zrobić chyba wypada.
Nic już więcej nie piszę, tak cieszę się z powrotu Tali. Widziałem ją wczoraj, ślicznie wygląda.
Ściskam Cię serdecznie i mocno.
Kazimierz