Zaloguj się
Cytuj

"[20 kwietnia 1967]"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: [20 kwietnia 1967], Grydzewski Mieczysław właśc. Jerzy Grycendler
Data aktualizacji: 15 luty, 2022
20.4.67
air mail p. WierzyńskiZapewne ten dopisek przeznaczony był dla osoby wysyłającej w imieniu Grydzewskiego jego korespondencję pisaną w szpitalu.
Drogi Kaziu. – Dziękuję Ci za list – życzę świetnego pobytu w GrecjiW kwietniu 1967 r. Halina i Kazimierz Wierzyńscy odbyli wycieczkę do Grecji. Pisali 25 kwietnia 1967 r. z Aten do Marii Danilewiczowej: „Jesteśmy w Grecji i zasyłamy Państwu stąd serdeczności. Nic piękniejszego nie widziałem i nie zobaczę. Przyjeżdżajcie […] – jest czysto, cicho, pięknie, tanio” (odpis listu w zbiorach P. Kądzieli)., ale uważaj na wino z „gumy” – tak mnie ostrzegano. U mnie po staremu, podobno z nogą dobrze, ręka robi słabsze postępy, poza tym czuję się doskonale, mogę pracować, Chmielowiec idealna wyręka, tym się najmniej niepokoję. Jedyna moja udręka to płaczliwość bez powodu, pesząca gości i mnie samego, a nie mogę tego opanowaćZob. list z 1 lutego 1967. Jestem czymś w rodzaju „laughiszaSpolszczenie ang. laughish – śmiech.” ([---] na przyjemnie), kolegów „[---]” i mego opiekuna brata Stanisława. Poza tym zapominam nazwy i nazwiska, co jest charakterystyczne dla strokistówTj. pacjentów po udarze, od ang. stroke – udar.. Jeżeli się zobaczymy, nie zdziw się długim włosom, które zapuściłem. Farbowane nie są.
Uściski serdecznie ważne na dwie osoby.

Verte

Oto najmądrzejsze słowa jakie napisano (do Bormana) z powodu mego „stroke’u”:
„Co za straszna wiadomość, że to właśnie jego musiało spotkać. Tyle musi mieć cierpliwości, żeby takie choróbsko zwalczyć, a jednej rzeczy – zdaje się – nigdy nie miał, właśnie cierpliwości. Mamy tutaj identyczny przypadek, z którego facet wyszedł zupełnie. Oczywiście to trwa i tego się najwięcej dla Mietka boję. Ale naprawdę zupełnie wyszedł. Nawet wódę popija”.

Dopisek na dolnym marginesie pierwszej strony:
Najserdeczniejsze pozdrowienia i wiele jak najserdeczniejszych myśli przesyła Tala.