Zaloguj się
Cytuj

"[11 czerwca 1948]"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: [11 czerwca 1948], Wierzyńscy Kazimierz i Halina
Data aktualizacji: 22 marzec, 2022
Stockbridge, Mass.
P.O. Box 562

11 czerwca 1948
Drogi Mietku,
Następna ofiara:
PROF. ALEKSANDER TURYN
801 South Maple Street
URBANA, Illinois
Imię i nazwisko oraz adres ujęte w ramkę.
Półroczna $9,–
Prosi: od lipca do grudnia.
Jutro przyjeżdża do nas Leszek, a kiedy Ty? Beau robi postępy w polskim języku: wie, co to żaba, i kiedy mówię: gdzie pan, idzie na górę do sypialnego pokoju Kazimierza.
W ogóle w Kazimierza pokojach (!) (sypialny i pracownia) czuje się znacznie ważniejszy niż ze mną, może dlatego że mu tam w zasadzie nie wolno wchodzić.
Boksery są znane z przywiązania do mężczyzn. Kup sobie takiego, to rozkosz – przecież i tak wiadomo, że w Twoim życiu strona uczuciowa to psy, a kobiety to tylko biologia.
Dlatego byłam bezgranicznie (!) zdumiona Twoim listem na temat Z. i W.L.Nie udało się ustalić, o kogo chodzi; w kolejnych listach jest o nim mowa jako o L. (prawdopodobnie Lewicki) lub W.L.
Całuję Cię.
Halina
Kazio prosi Cię o wielką przysługę: czy mógłbyś mu przysłać książkę ARTHUR HEDLEY: CHOPINW sporze z Mateuszem Glińskim o autentyczność domniemanych listów Chopina do Delfiny Potockiej Hedley był zdecydowanym przeciwnikiem ich autentyczności, na tym tle polemizował z Wierzyńskim, który był odmiennego zdania. Zob. A. Harasowski, "Wspomnienie o Arthurze Hedleyu", „Ruch Muzyczny” 1970, nr 19., J.M. DENT&SONS, LONDON, 1947.
Jak się odbył występ HeniaHenryk Sztompka dał koncert muzyki Chopina w londyńskiej Wigmore Hall 14 maja 1948 r.?
Czy widział się z Tobą?
Recenzja w „Dz[ienniku] P[olskim]”Zob. M.M., "Koncert Henryka Sztompki", „Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza”, Londyn 1948, nr 119 oraz "Henryk Sztompka w Londynie – 2 recitale w Wigmore Hall poświęcone muzyce Chopina", tamże, nr 227; kryptonimu M.M. nie udało się rozwiązać. W późniejszym liście z 14 czerwca 1948 roku Grydzewski pisze, że autorką recenzji była prawdopodobnie Meyerowa. Zob. Bernstein-Meyer Zofia była bardzo nieprzyjemna.

Kochany Mietku,
Czy mógłbyś mi zrobić jeszcze jedną (sto pierwszą) przysługę? Chodzi mi o „Musical World” (pismo)
z dn. 23. II. 1838.
Jest tam zamieszczone omówienie Nokturnów i Scherza Chopina pióra J.W. Davisona (redaktora „Musical World”).
Czy mógłbym prosić Cię o fotostat tego artykułu albo, jeśli to możliwe, odpis (ale dokładny i bez błędów)?
Nie gniewaj się. Przepraszam.
Dziękuję.
Zatrzymaj to w dyskrecji.
Twój Cuen HederwayAluzja do niezidentyfikowanej osoby niemożliwa do wyjaśnienia. Zob. list Kazimierza Wierzyńskiego do Mieczysława Grydzewskiego z 19 stycznia 1948 roku.