Zaloguj się
Cytuj

"[8 sierpnia 1946]"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: [8 sierpnia 1946], Grydzewski Mieczysław właśc. Mieczysław Grycendler
Data aktualizacji: 5 lipiec, 2022
8.8.46
Drogi Kaziu.
Przede wszystkim wybacz zwłokę w odpowiedzi, która da się objaśnić nawałem zajęć po powrocie z urlopu.
Posyłam Ci wycinek z „Dziennika” o Wycinek nie zachował się, być może był to artykuł W. A. Zbyszewskiego, Ś.p. Ignacy Matuszewski, „Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza” z 7 sierpnia 1946 r. – Ignacy Matuszewski zmarł nagle na atak serca 3 sierpnia 1946 r. po powrocie z letniego wypoczynku w pensjonacie „Paradox”. Zobacz list K. Wierzyński do M. Grydzewskiego [26 sierpnia 1946].Matuszewskim. Zbyszewski będzie pisał do „Wiadomości”. Chce napisać o Planowana przez niego książka o Ignacym Matuszewskim nie powstała.Matuszewskim książkę. Myślę, że Polonia amerykańska będzie miała możność wydania tego, bo w Londynie naturalnie nakładca się nie znajdzie.
Posyłam Ci także artykuł Wycinek z artykułem K. Hrabyka nie zachował się. Być może był to tekst pt. W zamkniętej ulicy („Wiadomości” 1946, nr 20 z 25 sierpnia). Hrabyka na jego prośbę oraz jako ciekawostkę list, który swego czasu wysłałem do Zobacz list M. Grydzewski do K. Wierzyńskiego [18 stycznia 1946] i przypis do BroniewskiegoBroniewskiego: nie znaleźli go i zwrócili po kilku miesiącach.
Honorarium za wiersze przekazałem Julkowi.
Dziękuję za paczkę dla Wiśki.
Wiestnika” do tej pory nie dostałem.
Jaś pisał do mnie. Odpisałem, ale nie dostałem odpowiedzi. Robi się podobno wszystko, by go tu sprowadzić. Byleby się tylko dostał, potem nie będzie miał trudności.
Podobno książka Twoja jest na ukończeniu. Olechowski wyjaśnił, że nie wiedział o priority Ang.: pierwszeństwo. „Wiadomości”. Łobodowski uprzedził, że wiersz o koniach był drukowany w jakimś nieznanym pisemku wychodzącym we Francji Zob. list K. Wierzyński do M. Grydzewskiego [25 lipca 1946] i przypis kontekstowy do Olechowski Jan . Niestety, czynniki opiekujące się „Wiadomościami” bardzo zastrzegają sobie, by „Wiadomości” nie drukowały rzeczy drukowanych uprzednio gdzie indziej.
Uściskaj serdecznie Być może na interwencję Wierzyńskiego Lechoń napisał po istotnie długiej przerwie do Grydzewskiego; list datowany 28 sierpnia 1946 r. rozpoczyna się wyjaśniającymi przeprosinami (zob. list 97, przyp. 2).Leszka – nie piszę do niego, ponieważ nie odpowiedział na kilkanaście listów i może nie życzy sobie korespondencji ze mną.
„Mityczna” antologia wyszła i jest już w drodze do Ciebie.
Hemar się ożenił z piękną podobno Zobacz też list K. Wierzyński do M. Grydzewskiego [23 grudnia 1945]Dunką: jeszcze jej nie poznałem, bo żyję na uboczu. Borman kupił sobie samochód, Sakowscy i Szurlejowie po domu – będą sąsiadami.
Cunard Line przeprasza mnie, że jeszcze nie ma shippingu.
Ściskam Was serdecznie.