Zaloguj się
Cytuj

"[30 maja 1950]"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: [30 maja 1950], Grydzewski Mieczysław właśc. Jerzy Grycendler
Data aktualizacji: 25 maj, 2020
27 Rosary Gdns. S.W.7
30.5.50
Drogi Kaziu. – Dziękuję za list z 19 maja, odpowiadam z opóźnieniem z powodu nawału zajęć. Bardzo Ci współczuję, bo to nieprzyjemne sensacje. Ale czy to na pewno kamień? Nie wiem, czy roentgen jest w tych wypadkach zupełnie reliableAng.: niezawodny., bo u mnie też początkowo była taka diagnoza. A może to po prostu infekcja i trzeba przy pomocy cystoskopii zdezynfekować drogi moczowe? Jedną z nielicznych rzeczy, które zachowałem z Polski, jest recepta dr. Endelmana z 9 listopada 1935 na czopki uśmierzające (dwa dziennie). Papareini hydr. 0.04. Bellafolini 0.005 (pół mlgr.). Pyramidoni 0.15. Butyr. Cacao q.s.int.f.suppos.Dtol N 8 (ostatnich słów nie jestem pewien). Przynosiło mi to dużą ulgę. Poza tym chyba trzeba dużo pić?
Poleciłem wysłać Ci wczesną komedię Frya The Boy and the CartCh. Fry: The Boy and the Cart – misterium napisane w 1938 r. oraz tegoż The Lady's Not for Burning (1948), sztukę wystawiono 10 marca 1948 r. w Londynie. Zob. T. Terlecki, Christpher Fry, „Wiadomości” 1948 nr 16 (107) z 18 kwietnia; tegoż, Notting Hill na West Endzie, „Wiadomości” 1949 nr 32 (175) z 7 sierpnia; tegoż, Dwa wcielenia Christphera Fryʼa, „Wiadomości” 1950 nr 21 (216) z 22 maja.. Lady’s nie jest jeszcze reprintedAng.: wznowiona drukiem.. Książka JasiaJana Parandowskiego Godzina śródziemnomorska. – Wrażenia z lektury zanotował Jan Lechoń w Dzienniku 3 lipca 1950 r.: „Godzina śródziemnomorska Parandowskiego – cóż za pretensjonalna pustka. Ma się wrażenie, jakby od Sylwestra Bonnarda nic się nie stało w światowej literaturze. Parandowski wcale nie jest aseksualny – ale właśnie dlatego udaje jakiegoś aseksualnego mola książkowego. Nie wiem – po Dysku olimpijskim i biografii Wilde’a – czy nie ma on pod skórą diabła sodomii – w tej książce byłyby też na to pewne dowody. Styl tej książki pełen jest bardzo pretensjonalnej prostoty. Kazio, który jest wielkim przyjacielem Parandowskiego, też bardzo jest speszony tą zakłamaną i zupełnie nieudana książką” (J. Lechoń, Dziennik, wyd. cyt., t. 1, s. 339). jest już w Kraju na liście wycofanych z obiegu, aczkolwiek nie ostatecznie zakazanych. Klinga: Zygmunt Szempliński (ze względu na rodzinę w Kraju proszę o dyskrecję). Ursyn: Paweł Zdziechowski. Felieton Nowakowskiego to początek powieści fantastycznej o wynalazku unicestwiającym koloryZob. przyp. 9 do listu............. [KW do MG z 19 maja 1950]. . Przysłał mi to bez komentarza i wszystko zrozumiałem. Nie ma w tym głębszego sensu; fun and entertainmentAng.: zabawa i rozrywka.. Co do długich artykułów zgoda, ale nie ma na to rady: tak piszą i nie chcą pisać krótko. I tak tnę bez litości. Natomiast nie każ mi wprowadzać nudnych rubryk o nędznych przedstawieniach itp. Na co to? I zawsze spóźnione o trzy tygodnie. Jeżeli jest coś ważnego i bez tego daję.
Głosów Twoich o „Wiadomościach” nie daję w naszej rubryce, bo kilka razy pisałeś, że Cię to krępuje. Egzemplarze nr 212 wysłaliśmy. O Słonimskim pamiętam, ale to spora robota. I tak robię za dziesięciu. Ale nie ucieknie.
Ściskam Cię najserdeczniej.
M.
Droga, miła, urocza, inteligentna i mądra Halusiu, przyjm [!] spóźnione, ale nie mniej serdeczne życzenia imieninowe od Twego dawnego i zawsze wiernego wielbiciela.
MG