Zaloguj się
Cytuj

"[4 kwietnia 1949 - KW do MG]"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: [4 kwietnia 1949 - KW do MG], Wierzyński Kazimierz
Data aktualizacji: 8 kwiecień, 2022
4.IV.W oryginale obok daty napisanej przez Wierzyńskiego dopisane ołówkiem: (1948?), zapewne przez osobę porządkującą listy, ale to błędna sugestia. O datowaniu listu na 1949 r. przesądza informacja o opublikowaniu wiersza Wierzyńskiego Koncert zimowy.
Kochany Mietku, załączam Ci list do T[adeusza] Nowakowskiego, chciałem go dziś rano wysłać pod Twoim adresem (adresu Now[akowskiego] nie znam), ale w nocy zgadłem Kim jest Silva, piszę więc do Ciebie i załączam list do T.N. z prośbą o dalszą przesyłkę. Pod pseudonimem Silva ukrywa się Scrutator. Napisz natychmiastW oryginale podkreślono dwukrotnie., czy dobrze trafiłem. Mógłbym tak sądzić od dawna, ale oto co mnie zbiło z tropu: 1) Scrutator nie ma zwyczaju pisywać. 2) W nowej rubryce poruszonych bywa tyle rozmaitych tematów – od polityki aktualnej do estetyki – że wydawało mi się to ponad pojemność jednego człowieka. 3) Takie poglądy, jak np. to, że Polacy nie są bynajmniej romantykami w polityce – pamiętasz? – wygłaszane były ze swobodą, którą obserwuję tylko u Zbyszewskiego. 4) Szperactwo wydawało się domeną Weintrauba. 5) Filipiki anty-Mikołaj[czykowskie]Nowakowskiego (Z.). 6) Świetny język rutynowanego pisarza. Oto dlaczego się zgapiłem. Powinszuj Scrutatorowi ode mnie serdecznie, bardzo serdecznie. W ostatnim liście używasz słowa querendaList ten nie zachował się. Prawdopodobnie chodziło w nim Grydzewskiemu o kwerendę, czyli poszukiwania informacji w zasobach archiwalnych lub bibliotekach. . Skąd je masz, co to znaczy dosłownie? Przyślij, proszę Cię, odbitki z Twojej antologii, o których pisaliśmy wczoraj. I koniecznie zarazW oryginale podkreślono dwukrotnie. odpisz o Scrutatorze. „Wiadomości” nie dostaję od trzech tygodni.
O wydrukowaniu Koncertu zimowego wiem z trzech listów (jeden z Anglii). Dziękuję Ci za życzenia z powodu przyjęcia książki. Czy wiesz, że tylko jeden człowiek tym się smuci?
Ściskam Cię mocno i winszuję odkrycia takiego talentu jak Scrutator.
Twój stary Kazimierz.
P.S. Od Stasia miałem miły, wzruszający list. Cofam żale.