Zaloguj się
Cytuj

"[23 lutego 1951]"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: [23 lutego 1951], Grydzewski Mieczysław właśc. Mieczysław Grycendler
Data aktualizacji: 20 listopad, 2020
54 Bloomsbury St. W.C.1
23.2.51
Drogi Kaziu. – Nie zasłużyłem na wyrzuty, bo wysłałem Ci swój własny egzemplarz, a ponieważ nagliłeś, zdążyłem go tylko przerzucić. Nie możesz mieć wyobrażenia, jak jestem straszliwie zajęty, i dlatego nie dręcz mnie niesłusznymi wyrzutami. Chopina posłałem od razu Terleckiemu, u którego utonął. Zdobyłem drugi egzemplarz, który posłałem Nowakowskiemu. Zachwyca się, ale także jeszcze nie napisał, ponieważ ma atak hemoroidów i zimno w mieszkaniu, bo nie ma koksu. Otaczasz się taką tajemniczością, że nie śmiem o nic zapytać: przecież prościej było sztukę z miejsca posłać. Posyłam Ci korekty wierszy, ale nie zwracaj, bo numer idzie pojutrze na maszynę. Poprawiłem, co wyłowiłem. Niestety, drukarnia nie składa na zapas. Egzemplarz, niezależnie od mego recenzyjnego, wysłałem pocztą lotniczą. Bywalec to rubryka zbiorowa, głównie Horko, ale czasem i Sakowski.
Co do moich szalonych projektów, wszystko zależy od losów „Wiadomości”, bo nie można tego robić, będąc na utrzymaniu Assistance Board. Bardzo ładna i bardzo młoda. Mogłaby być od biedy moją wnuczką, ale podobno ChaplinOd 1943 r. czwartą żoną Chaplina była młodsza od niego o 36 lat Oona O’Neill (1925–1991), córka amerykańskiego dramaturga Eugene’a O’Neilla i pisarki Agnes Boulton. i StokowskiTrzecią żoną Stokowskiego (w latach 1945–1955), młodszą odeń o 42 lata, była Gloria Vanderbilt (1924–2019), amerykańska artystka, aktorka i bywalczyni salonów, pochodząca z amerykańskiej rodziny potentatów finansowych. są szczęśliwi. Ciekaw jestem, czy się domyślisz. Pokazałem jej ustęp z Twego listu. Prosiła, abym napisał, że to prawda.
Ściskam Cię serdecznie.
Wygląda tak jak Tania Czernowratskaja z Urody życia. Wszyscy uważają to porównanie za „trouvaille”Franc.: oryginalny pomysł; szczęśliwe odkrycie. . Domyśl się, może Leszek Ci pomoże.
Czy kwiaty od Ewarysta to aluzja do DanusiDanuta Frydrychowska oraz zakład fryzjerski Ewaryst – zob. list 6, przyp. 15.? To był koteczek.
Czy widziałeś sztukę Frya? Ja idę w poniedziałek (po raz pierwszy od chyba roku) do teatru na Folle de Chaillot: właśnie z Taniusią Najprawdopodobniej chodzi o Natalię (Talę) Potocką..