Zaloguj się
Cytuj

"[21 października 1949]"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: [21 października 1949], Wierzyńska Halina
Data aktualizacji: 25 styczeń, 2021
21 października
Sag Harbor, N.Y.
PO Box 525 –

Drogi Mietku,
W popłochu zajęć i wrażeń zdobyłam Ci abonentkę
MRS. C. ASCHKENAZY Wierzyński przyjaźnił się z Aschkenazym zapewne jeszcze przed wojną; po wojnie oboje Wierzyńscy przyjaźnili się z jego żoną; zatrzymywali się w jej mieszkaniu w czasie pobytów w Nowym Jorku.
1000 PARK AVENUE
NEW YORK, N.Y.

Pani Aschkenazy wpłaciła $18 – za rok i chce dostać pismo jak najprędzej.
Wczoraj wróciliśmy do Sag Harbor. Tydzień w New Yorku był bardzo emocjonujący. Książka ślicznie wygląda, tym, co czytali, bardzo się podoba. Olin DownesSwój artykuł The Art. of Chopin zamieścił w „The New York Times” z 16 października 1949 r. Pisał w nim: „Zdecydowanie najlepszą [by far the best] nową biografią w języku angielskim jest Kazimierza Wierzyńskiego Życie i śmierć Fryderyka Chopina”., jeden z najpierwszych krytyków muzycznych w Ameryce, powiedział, że „by far the best”Ang.: zdecydowanie najlepsza.. „Time Magazine”, że „the best”Ang.: najlepsza., „Times” dał bardzo pochlebną krytykę TaubmanaPisał o książce Wierzyńskiego w artykule pt. Warm Understanding w „The New York Times Book Review” z 16 października 1949 r., jakieś pismo chicagoskie (amerykańskie), nie pamiętam które, podobno b[ardzo] dobrą Borowskiegopisał o książce Wierzyńskiego w „Sun-Times” (Chicago) z 27 października 1949 r..
Sprzedaż, zdaje się, idzie dobrze. Macy’s w ciągu jednego dnia 39 egz[emplarzy], Scribner w ciągu dwóch – 40.
Nie masz pojęcia, co to było dla mnie za wzruszenie iść przez ulice w New Yorku i widzieć tę książkę na wystawach. I móc pomyśleć o tych dwóch ciężkich latach, kiedy powstawała, że taki przyniosła rezultat.
Kazimierz na pewno napisze Ci więcej i przyśle wycinki. Całuję Cię
Halina

Kaz. kupił Ci lekarstwo na katar, które w poniedziałek wyślę.