Zaloguj się
Cytuj

"Ostatnia miłość. Powieść"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: Ostatnia miłość. Powieść, Eliza Orzeszkowa
Data aktualizacji: 19 listopad, 2021
Stefanii z Tołłoczków ŻukowejWybór Stefanii Żukowej na patronkę pierwszej powieści, i to napisanej zaledwie trzy lata po klęsce powstania, świadczy tak o głębokiej przyjaźni, jaką darzyła ją pisarka, jak i o potrzebie upamiętnienia niedawno przeżytego razem narodowego dramatu.

Niegdyś, w najwcześniejszej młodości mojej latach, częste i długie chwile przepędzałam z tobą. Pamiętasz pewnie, jak nieraz, wśród zieleni cienistej ogrodów, albo w cichych ścianach naszych wiejskich domów, godziny schodziły nam na serdecznych, a pełnych treści pogadankach.
Dziś szeroka przestrzeń nas dzieli – a ja dla ciebie na zawsze najserdeczniejszą zachowałam przyjaźń a ja dla ciebie na zawsze najserdeczniejszą zachowałam przyjaźń. ║ GPol: ale ja dla ciebie na zawsze najszczerszą zachowałam przyjaźń.║ OM68: ale ja dla ciebie na zawsze najserdeczniejszą zachowałam przyjaźń. . W dowód więc serdecznej mojej o tobie pamięci pozwól, abym na pierwszej kartce pisania tego połączyła dwa imiona nasze.Eliza Orzeszkowa połączyła dwa imiona nasze. Eliza Orzeszkowa ║ GPol, OM68: połączyła dwa imiona nasze: Eliza Orzeszko