Zaloguj się
Cytuj

"[23 grudnia 1949]"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: [23 grudnia 1949], Grydzewski Mieczysław właśc. Mieczysław Grycendler
Data aktualizacji: 15 lutego, 2021
23.12.49
Drogi Kaziu. – Błagam Cię, przysyłaj gotowe wzmianki, inaczej znowu będą błędy. Przyślij gotową wzmiankę o tych najlepszych książkach. Zajmie Ci to pięć minut, a mnie oszczędzi bezsennych nocy z powodu, że było „New York Chicago Tribune” zamiast „New York Herald Tribune”.
Za recenzenta najodpowiedniejszego i właściwie jedynego uważam Twego entuzjastę Terleckiego. Nowakowski nie umie pisać recenzji i napisze z okazji Twojej książki o sobie. Zbyszewski jest doskonały pisarz, ale w rzeczach sztuki adamita i barbarzyńca. Może chcesz Hemara, który dostał książkę od jakiegoś Żydka (ŻYDKA) i po przeczytaniu dwóch rozdziałów był zachwycony. Ja wolałbym Terleckiego, ale Ty musisz zadecydować. Czy wysłałeś dla recenzenta odbitki szczotkowe, bo z głowy nie napisze. Chyba, że inny Żydek piszący?
Ściskam Cię serdecznie.

P.S. Dowiedz się, czy Wierzyński naprawdę wydał 17 października książkę o Chopinie. Przecież to niemożliwe, żeby nic w ciągu dwóch tygodni nie przysłał choćby do przejrzenia. Chyba, że mu Żydki zabroniły, bo ja andersowiec, faszysta i zoologiczny antysemita, a p. Wierzyński… „nie, już milczeć wolę…”Nieco zniekształcona kwestia wypowiadana przez Jana w scenie 1 aktu I Ślubów panieńskich Aleksandra Fredry:
„Czekaj mnie, nie śpij, powrócę o trzeciej.
Piękna mi trzecia: słońce jak w dzień świeci,
A mój pan drogi gnie sobie parole,
Albo z butelką… albo… No! już milczeć wolę.”
.(Z czego to?)
Sienkiewicz pod koniec życia też był w niewoli u Żydów.