Zaloguj się
Cytuj

"21 czerwca 1954"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: 21 czerwca 1954, Wierzyński Kazimierz
Data aktualizacji: 31 sierpień, 2021
22 czerwca 54Wierzyński pomylił się w datowaniu; na stemplu pocztowym widnieje data: JUN 21, 1954 [21 czerwca 1954]..
Kochany Mietku,
Nie żadna wiatrologia, lecz sąd oparty na pewnych podstawach, niepowierzchowny i niedowolny. Chałko pokazał mi wszystkie swoje wiersze, około trzydzieści sztuk. Lepiej jest sądzić na takiej podstawie niż po przeczytaniu jednego wiersza. Wedowa pamiętam z antologii Bielatowicza Azja i AfrykaOpublikowano w niej następujące wiersze Janusza Wedowa: "Listopad", "Podchorążym", "Dwa okna", "List stamtąd…", "Modlitwa moja…", "Już wracam" (s. 317–325)., jest tam kilka naprawdę pięknych wierszy, zwłaszcza jeden o Warszawie i Wiśle.
Wysyłam Ci egzemplarz Ch[opina] po hebrajsku, po użyciu może ofiarujesz go British Museum.
Winszuję Ci zbioru Leszka, wygląda prześlicznie – druk, układ, papier, wszystko. Marzyłbym o takiej książce.
Sprawozdanie, które zapowiadasz, dotyczy nie 30-stolecia, lecz 35-ciolecia mojej literackiej egzystencjiTaka mylna informacja ukazała się w „Wiadomościach” 1954, nr 24 (428) z 13 czerwca w rubryce: „W dalszych numerach „«Wiadomości»” ukażą się m.in..
U nas wielkie poruszenie. Grzegorz zdaje egzaminy i wyjeżdża 28-go na letni kurs do Andover. Proszę Cię, bądź łaskaw wysłać numer ze sprawozdaniem pod jego adresem: Philipps Academy Andover, Mass. Czyta on po polsku jeszcze z wielką trudnością, ale już mówi dość płynnie, choć z błędami. Wieczór bardzo go przejął, myślę więc, że ucieszy się numerem, a przynajmniej fotografiami. 25-go ma odbyć się ostatecznie adoptacja [!], o ile nie wynajdą jeszcze jakichś formalności.
Słyszałem, że ŁobodowskiJózef Łobodowski pisał do Mieczysława Grydzewskiego 1 maja 1954 r.: „W moim zdrowiu nastąpiła poprawa na tyle, że za kilka dni pójdę do operacji. Rzecz w tym, że operacje tego typu można przeprowadzać dopiero wtedy, gdy leczenie kliniczne dało zadawalające rezultaty. Oczywista wyników operacji przewidzieć nie jestem w stanie, choć lekarze są dobrej myśli”. (J. Łobodowski, Listy do redaktorów „Wiadomości”, oprac. P. Libera, konsultacja edytorska B. Dorosz, Toruń 2015, s. 109). przeszedł operację, czy nie wiesz, z jakim skutkiem i jak się teraz czuje?
Ściskam Cię serdecznie, pozdrów Urodę i napisz o niej coś miłego
Kazimierz