Zaloguj się
Cytuj

"[17 lutego 1956]"

Źródło: tei.nplp.pl
Cytowany dokument: [17 lutego 1956], Grydzewski Mieczysław właśc. Jerzy Grycendler
Data aktualizacji: 4 październik, 2021
17.II.56
Drogi Kaziu. – Od Kisterowej miałem list, w którym dowodzi, że nic nie wiedziała, że Hrabyk dostał od Sosnkowskiego odczyt dla „Nowego Świata”. Przysłała list Hrabyka do niej na dowód. Na przyszły raz zażądam gwarancji bankowej. Pan Grocholski, który robił korektę Twego wiersza, zapytuje, czy zrezygnowałeś z opuszczonej przez zecera, a nieprzywróconej przez Ciebie strofy: „Szedł ruch za ruchem…”To jedenasta strofa "Piątej pory roku", która brzmi:
„Szedł ruch za ruchem, ruchome odmiany/
Ludzi i roślin i skóry zwierzęcej,/
Doczesne pory i czas powikłany,/
Wszystko co żyło i jeszcze coś więcej.”
. Ja bym to zostawił, to bardzo piękne. Poprawiłem nadto „odkrutnej wojny” na „okrutnej wojny”, zadepeszuj, czy się zgadzasz. Różę wiatrów już mam, ale nie wiem, czy znajdę Wolność. Napiszę zaraz do Libelli. Nie pisz o „wykorzystywaniu”, chętnie dam się wyzyskiwać. Dlaczego piszesz „rdzienni” Polacy, przecież mówi się „rdzenni”. Korabiewicz: Hospital, Gore, Ethyopia. Napisz, co się dzieje z Rafałem: wypisuje nieprzytomne rzeczy w listach do redakcji, których rzecz prosta nie drukuję. Czy stan jego oczu jest naprawdę tak fatalny?
Uściski serdeczne.

Oczywiście na tomie mogą być nadruki, jakie będziesz chciał.
P.S. Wpadł mi kiedyś do ręki Twój szlachetny list w obronie Tuwima i Słonimskiego przeciw Pietrkiewiczowi. To uroczy człowiek i wielki mój przyjaciel, jeżeli można się tak wyrazić. Bardzo dzielnie się spisuje.
Szkoda tylko, że taki filosemita.
Free Europe przyznało na 6 miesięcy po 200 na zwiększenie wysyłki do Polski.