15 lipca 52
Kochany Mietku,
Jeżdżę teraz często do N.Y i mamy taki ożywiony „sezon”, że zaniedbałem nawet korespondencję z Tobą, co oznacza właściwie zupełne odcięcie od świata. Dostałem dwa numery „Twórczości”, za które bardzo Ci dziękuję, natomiast o książce Tuwima ani słychu, ani dychu. Z artykułów M[ackiewicza] pamiętam dwa takie same w „W[iadomościach]” i w „Dzienniku P[olskim]”, jeden o książce SzembekaS. Mackiewicz, "Rozmowy Szembeka", „Wiadomości” 1952, nr 24 (324) z 15 czerwca; była to recenzja książki, drugi o propozycjach sowieckich złożonych Niemcom w kwietniu, którym to propozycjom M[ackiewicz]S. Mackiewicz, "Nota sowiecka" z 9 kwietnia, „Wiadomości” 1952, nr 20 (320) z 18 maja. przypisywał historyczne znaczenie. Donoszę Ci o tym wyłącznie dla Twojej wiadomości. Jak nazywa się nowy sekretarz redakcji? Podwyżkę subsydium przyznali. Tytuł FederaściA. Pragier, "Federaści", „Wiadomości” 1952, nr 27 (327) z 6 lipca; a
„New American Library”rtykuł krytycznie odnoszący się do idei federalistycznych głoszonych na łamach paryskiej „Kultury”. jest szokujący, jak mogłeś to puścić? (Przepraszam).
„New American Library” zapowiedziało książkę Herlinga, może zresztą już wyszła. Czy dostałeś naszą dyskusję radiowąMowa o audycji poświęconej książce Gustawa Herlinga-Grudzińskiego pt. "A World Apart", którą nadano 1 czerwca 1952 r. W dyskusji wzięli udział: Jan Lechoń, Wacław Solski, Kazimierz Wierzyński, Józef Wittlin oraz Henryk Kucharzyk ukrywający się pod pseudonimem Henryk Walicki. Obszerne omówienie tej audycji zob. "O książce Herlinga-Grudzińskiego", „Wiadomości” 1952, nr 30 (330) z 27 lipca.? Chciałbym Cię prosić o pracę Folkierskiego Polskość ChopinaW. Folkierski, "O polskości Chopina", „Teki Historyczne”, 1949, t. 3, s. 97–124, można? W jaki sposób mógłbym nabyć książki wydawane przez Oficynę Poetów, np. przekłady z Lorki? Bardzo chciałbym je przeczytać.
Mój Chopin wychodzi u Roberta Laffont. Czytałem, że w Warszawie umarł SydowBronisław Sydow zmarł 29 maja 1952 r. w Warszawie. – Zob. [M. Danilewicz Zielińska] Szperacz, "Zgon Bronisława Sydowa", „Wiadomości” 1952, nr 34 (334) z 24 sierpnia, rubryka „Szkiełko i oko”., czyli że sprawa listów jest znowu zabagniona i zostanie w pełni wyjaśniona za sto lat. Nie można lepiej.
W piątek przyjeżdża do nas Simon z żoną na trzy dni, może masz jakąś dobrą książkę polską, nadającą się dla Amerykan [!]? Potem przyjedzie Selden Rodman (dobry poeta, czy go znasz?) z żoną, Polką z pochodzenia (24-letnią). Mamy straszne upały, właściwie nic nie można robić, tylko siedzieć nad oceanem z dżynemSpolszczenie od ang.: gin. w ręku. Kiedy Ty przyjedziesz na drinka? Zabierz narzeczoną.
Ściskam Cię serdecznie
Kazimierz