12.III.55.
Kochany Mietku!
Napisz mi, proszę Cię, jakie jest tło przejmującego Listu do Kraju Łobod[owskiego] i w ogóle co wiesz o nim. Czy to znaczy, że przestał pracować w radiu madryckim? Jak on się czuje ze zdrowiem, co robi? Do mnie przestał pisywać, nie przysłał mi Złotej hramoty, może obraził się, co byłoby zresztą zwykłą koleją w takich stosunkach, jak były moje z nim. – Dziś są imieniny Grzesia, posłaliśmy mu furę słodyczy i ciastek, które wypieka Halina, a które są znakomite. 20-go przyjeżdża na wakacje wiosenne i będzie z nami dwa tygodnie.
Halusia jest od przedwczoraj w N.Y., gospodaruję sam, a raczej nie gospodaruję, tylko wędruję po znajomych i wysuszam amerykańskie piwnice (wszyscy moi przyjaciele są potężnymi pijakami). Nie wiem, czy Ci pisałem, że za ostatnim pobytem w N.Y. poznałem Panufnika i słyszałem jego symfonię, którą dyrygował Stokowski w Detroit. Czarujący człowiek i w i e l k i kompozytor. Gdyśmy doszli w rozmowie do Hedley’a, powiedział mi: „Ostrożnie z nim, bo to ciemna postać i z tamtej strony”.
We Fr[ee] Eur[ope] będą pono duże zmiany. Lang, kierownik radia, podał się do dymisji. Także Strzet[elski]Stanisław Strzetelski w latach 1951–1955 pełnił funkcję szefa polskiej sekcji Radia Wolna Europa w Nowym
Jorku. Historyk Radia Wolna Europa, Lechosław Gawlikowski, pisał na ten temat: „Stosunki obu dyrektorów [tj.
Stanisława Strzetelskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego] były od początku niełatwe. Po pierwsze struktura organizacyjna Głosu Wolnej Polski tworzyła rodzaj dwuwładzy, przez co prerogatywy obu dyrektorów nakładały się na siebie. Obaj mieli poparcie miejscowego kierownictwa amerykańskiego RWE: Strzetelski w Nowym Jorku, Nowak-Jeziorański w Monachium. Obaj dyrektorzy byli bardzo różni, zarówno pod względem doświadczenia zawodowego czy życiowego, jak i sympatii politycznych (Strzetelski związany z Narodową Demokracją, Nowak-Jeziorański z NiD), dlatego też szybko doszło między nimi do rozdźwięków i nieporozumień, które na skutek niedostatecznego rozgraniczenia kompetencji obu stron potęgowały się przy każdej okazji. Konflikt ten z czasem zakończył się przegraną Strzetelskiego” (L. Gawlikowski, Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe, Warszawa 2015, s. 622–623). zapowiada swoją dymisję. Tła nie znam. Z Chicago nie mam jeszcze odpowiedzi. Jak wypadła kolacja, proszę o wszystkie najdrobniejsze szczegóły.
Ściskam
K.