15.III.55.
Kochany Silvo!
Ponieważ wszystko wiesz albo możesz się wszystkiego dowiedzieć, chcę Cię prosić o kilka informacji. Potrzeba mi możliwie dokładnych wiadomości o stratach polskich począwszy od 1831 roku do 1914. To znaczy, ilu ludzi padło w [18]31 r., [18]48 i [18]63. Ile dzieci wywieziono po [18]31 r. i ilu skompromitowanych w powstaniu deportowano po [18]31 i [18]63 r. Chodzi mi o cyfryFragment tekstu od słowa „Potrzeba” do końca akapitu podkreślony przez Grydzewskiego. Do tego fragmentu odnosi się tez uwaga Grydzewskiego, zapisana na dole strony: „Proszę o telefon do Kukiela, gdzie się muszę dowiedzieć” oraz dopisek inną ręką, najprawdopodobniej jako odpowiedź dla Grydzewskiego: „WIM 7029”..
Czy mógłbyś oderwać się na pięć minut (więcej chyba Twój geniusz nie potrzebuje) od lektury i lewą ręką strzepnąć z pióra te dane, które pewnie znasz na pamięć. Dziękuję Ci z góry i przepraszam za kłopot.
Ściskam Cię serdecznie.
Twój wierny czytelnik, przyjaciel, entuzjasta, panegirysta, wielbiciel, dłużnik, marny
naśladowca, nędzny pochlebca, kalfaktorW języku niemieckim Kalfaktor oznacza pracownika pomocniczego, stróża lub pomocnika nadzorcy więziennego (ale także lizusa i pochlebcę).
i żuczek
Kazimierz