15.III.55.
Kochany
Silvo!
Ponieważ wszystko wiesz albo możesz się wszystkiego dowiedzieć, chcę Cię prosić o kilka informacji. Potrzeba mi możliwie dokładnych wiadomości o stratach polskich począwszy od 1831 roku do 1914. To znaczy, ilu ludzi padło w [18]31 r., [18]48 i [18]63. Ile dzieci wywieziono po [18]31 r. i ilu skompromitowanych w powstaniu deportowano po [18]31 i [18]63 r. Chodzi mi o cyfry
[1]Fragment tekstu od słowa „Potrzeba” do końca akapitu podkreślony przez Grydzewskiego. Do tego fragmentu odnosi się tez uwaga Grydzewskiego, zapisana na dole strony: „Proszę o telefon do Kukiela, gdzie się muszę dowiedzieć” oraz dopisek inną ręką, najprawdopodobniej jako odpowiedź dla Grydzewskiego: „WIM 7029”.
.
Czy mógłbyś oderwać się na pięć minut (więcej chyba Twój geniusz nie potrzebuje) od lektury i lewą ręką strzepnąć z pióra te dane, które pewnie znasz na pamięć. Dziękuję Ci z góry i przepraszam za kłopot.
Ściskam Cię serdecznie.
Twój wierny czytelnik, przyjaciel, entuzjasta, panegirysta, wielbiciel, dłużnik, marny
naśladowca, nędzny pochlebca, kalfaktor
[2]W języku niemieckim Kalfaktor oznacza pracownika pomocniczego, stróża lub pomocnika nadzorcy więziennego (ale także lizusa i pochlebcę).
i
żuczek
Kazimierz