I
Niedaleko brzegów
NiemnaPotraktowane faktograficznie, informacje te mogą wskazywać na strony rodzinne Orzeszkowej (właśnie w okolicach Milkowszczyzny, Kamionki i Skidla Puszcza Grodzieńska, zajmująca północną część powiatu, podchodziła najbliżej Niemna) albo na nadniemeńskie tereny Mińszczyzny lub Wileńszczyzny. Żyzne, pszeniczne grunty znajdowały się m.in. w powiecie grodzieńskim, kobryńskim i nowogrodzkim (zob. SGKP 2, s. 833; 6, s. 471)., w żyznej i leśnej okolicy, położone były obszerne
dobra hrabiny X.
Bogata pani od dawna mieszkała za granicą lub w wielkich miastach krajowych, a majątki swe oddawała w dzierżawę zamożnej sąsiedniej szlachcie.
W jednym z majątków tych,
AdampoluSpośród licznych dóbr, majątków i folwarków o tej nazwie ewentualnie dwa, znajdujące się na Grodzieńszczyźnie, mogły być znane Orzeszkowej ze słyszenia: dobra Dunin-Charkowiczów w powiecie słonimskim oraz główny folwark – „serce całego gospodarstwa” – w nadniemeńskich dobrach Szczorse w powiecie nowogródzkim (od 1843 r. gub. mińska, wcześniej grodzieńska), gdzie funkcjonowało „gospodarstwo wzorcowe” Chreptowiczów. Majątek starego, zasłużonego rodu znany był z wysokiej kultury rolnej i umysłowej oraz z dbałości o włościan (wczesne oczynszowanie, szkoły, szpital); w rezydencji w Szczorsach bywali m.in. Stanisław August Poniatowski, Lelewel, Mickiewicz, Syrokomla. W latach 80. XIX w. gospodarstwo doprowadził do kwitnącego stanu inżynier-agronom Ferdynand Fischer z Saksonii, w oparciu o lokalną kadrę pracowników (zob. SGKP 11, s. 859 n.; SGKP 7, s. 258, 260–261). Zob. też wstęp=, s. =. Być może fakty te i postaci zainspirowały w jakimś stopniu powieściowe sylwetki hrabiny X. oraz Bolesława Topolskiego.
, mieszkał dzierżawca pan
Jerzy Snopiński.
Obszerny
dwór adampolski, z domem nieokazałym, ale wygodnym, z mocno postawionymi i starannie utrzymanymi budowlami, widniał z daleka pomiędzy wieńcem gęsto sadzonych topoli włoskich. Wysoki parkan z desek, gładko wyheblowanych i porządnie spojonych, obejmował dziedziniec i ogrody, przedzielając je z rozległymi łanami, które roztaczały się daleko, aż pod stopy lasu, tworzącego wąski i ciemny zarys między sklepieniem nieba a krańcem gładkiej i szerokiej równiny.
Jednego
Jednego || TygM1869/29: W jednym
z ciepłych i słonecznych dni kwietnia, około południa, drogą między polami wiodącą do dworu toczyła się z wolna parą koni zaprzężona bryczka. Na niej siedział
niemłody mężczyzna, z mocno szpakowatymi włosami i wąsami, z pogodnem spojrzeniem szarych oczu, ocienionych gęstą siwiejącą brwią, z postacią krzepką i dobrze zbudowaną, lubo nieco pochyloną przez wiek, a może i przeniesione trudy życia. Owinięty był szarym sukiennym płaszczem, a na głowie miał czapkę oszytą siwym barankiem.
Wkoło pola zieleniły się gęsto wschodzącym zbożem;
zbożem; || TygM1869/29: zbożem, || TZWP/4: zbożem;
Częstotliwość różnic interpunkcyjnych (przecinek – średnik) pomiędzy TygM a TZWP jest zbyt duża (kilkaset miejsc w tekście), by ją każdorazowo uwzględniać w odmianach, dlatego dalej różnice te nie są odnotowane
pogodne, choć blade jeszcze słońce wiosenne gdzieniegdzie rzucało złotawe po zagonach smugi, a jakby zwabione blaskiem i ciepłem jego skowronki wzlatywały spomiędzy niskiej, lecz bujnej runi i wznosząc się prostopadłym lotem, śpiewały srebrzyste piosenki. W dali, pod lasem, szarzało kilkanaście pługów orzących ziemię pod wiosenny zasiew, a od strony dworu, ukazującego się spomiędzy niezupełnie jeszcze okrytych liśćmi drzew, dochodziły tłumione przestrzenią głosy i rozmowy krzątających się zapewne koło dworskiego gospodarstwa ludzi.
Podróżny z zajęciem rozglądał się po okolicy.
Zmęczone długą snadź
snadź || TygM1869/29: znać
drogą, konie postępowały z wolna; powożący chłopak z zaspaną fizjognomią ani myślał o ich napędzaniu; bryczka toczyła się powoli białą, ubitą drogą między dwoma rzędami starych wierzb i jarzębin.
W dali na polu ukazał się człowiek, szybkim i raźnym krokiem idący wąską śród zagonów miedzą i zręcznie przeskakujący rowy, dla ścieku wody wykopane gdzieniegdzie. Dążył ku drodze i po chwili, przeskoczywszy ostatni rów między polem a drogą, znalazł się tuż koło bryczki.
Był to
smukły i piękny młodzieniec, w szarym myśliwskim ubraniu, w długim myśliwskim obuwiu, ze strzelbą na ramieniu, w małej czworogrannej czapeczce z czarnym barankiem.
Ujrzawszy nadchodzącego, podróżny jadący bryczką zawołał na furmana:
– Stój, Jakubku!
Konie stanęły, a
niemłody mężczyzna uchylił nieco czapki i wskazując ręką dwór o kilka staj położony, zapytał z grzecznością:
– Panie łaskawy, wszak to jest
majątek hrabiny X.,
Adampol?
– Tak, panie – odpowiedział
młodzieniec z lekkim ukłonem.
– A w tym dworze mieszka pan
Snopiński?
– Tak, panie.
– Bóg zapłać – rzekł podróżny i skłoniwszy się
młodzieńcowi, zawołał na furmana:
– Ruszaj, Jakubku, a żywo!
Bryczka oddaliła się, a
młody myśliwy popatrzył za nią przez chwilę i rzekł do siebie:
– Kogoż to Pan Bóg prowadzi do nas? zdaje mi się, żem kiedyś widział już tego pana...
pana… || TygM1869/29: pana,
kto by to był? To ciekawe, słowo daję; at! niech sobie tam zresztą
ojciec przyjmuje gościa, ja pójdę jeszcze postrzelać trochę. Oj, gdyby to gdzie kota nadybać, to bym palnął z fuzyjki! Szkoda, że nie wziąłem z sobą chartów.
Tak do siebie mówiąc, zdjął strzelbę z ramienia, obejrzał nabój, pogwizdując, i poszedł dalej brzegiem drogi. Zaledwie uszedł kilkanaście kroków, gdy na jednej z wierzb, ponad drogą stojących, z głośnym krakaniem usiadła wrona.
Młodzieniec spojrzał w górę, uśmiechnął się i wziął fuzją
fuzją || TygM1869/29: fuzję
do oka. Wrona, nie przewidując grożącego jej niebezpieczeństwa, przechyliła się na gałęzi, podniosła dziób i wciąż krakała, jakby rozmawiając sobie z promykiem słońca, który igrał na jej czarnych piórach i zaglądał do otwartego dzioba. Nagle strzał rozległ się i wrona nieżywa spadła z gałęzi.
Młodzieniec poskoczył, podniósł ją, umocował przy torbie myśliwskiej i poszedł dalej, gwiżdżąc jakiegoś marsza triumfalnego
gwiżdżąc jakiegoś marsza triumfalnego || TygM1869/29: gwiżdżąc jakiś marsz triumfalny
, niby zwycięzca obciążony zdobytymi trofeami.
Tymczasem bryczka z
podróżnym wjeżdżała na
obszerny dziedziniec adampolski. Tuż przed bramą zerwało się sprzed koni stado gęsi i z wielkim krzykiem wzleciawszy nad ziemią, osiadło nieopodal obok niemniej licznego stada indyków. Przewodnik ostatnich, olbrzymi
jendor, spojrzał na wrzaskliwe sąsiadki, rozpuścił ogon i zabełkotał z pogardą. Jednocześnie zza domu wyskoczyły dwa psy kudłate i poczęły ujadać zawzięcie, podskakując ku bryczce. Na te wszystkie odgłosy, które z towarzyszeniem turkotu kół napełniły dziedziniec, przez jedno z otwartych okien domu wyjrzała naprzód głowa kobieca i wnet się schowała; jakby wywołana przez nią, ukazała się w innym oknie głowa męska i także natychmiast zniknęła. Po chwili dopiero otworzyły się drzwi domu i na ganek wyszedł
mężczyzna lat przeszło pięćdziesięciu,średniego wzrostu, otyły, z potężną łysiną śród posiwiałych włosów, z twarzą rumianą i poczciwą, ale nacechowaną szczególnym jakimś zafrasowaniem. Znać było, że tylko co włożył czarny surdut, który miał na sobie, bo jeszcze poprawiał i ociągał poły, co chwila niosąc też rękę do krawata, którego węzeł, z pośpiechem zawiązany, już się był prawie rozwiązał. Każdy by się domyślił, że
dzierżawca Adampola robił umyślną a pośpieszną toaletę
in gratiam przybywającego gościa.
Gdy bryczka stanęła przed gankiem, podróżny rześko z niej wyskoczył i gospodarz domu postąpił na jego spotkanie. Spojrzeli na siebie i głośny wykrzyknik wyrwał się z ust obudwóch.
obudwóch || TygM1869/29: obydwóch
–
Andrzej! – zawołał
dzierżawca, a w głosie jego była prawdziwa i serdeczna radość.
–
Jerzy! – odpowiedział
przybyły.
I rzuciwszy się sobie w objęcia, poczęli całować się głośno a długo.
– Kopę lat, kopę lat! – wołał w przestankach całowania
pan Jerzy. –
Skądże Pan Bóg prowadzi? jakim szczęśliwym dla nas trafem zawitałeś w nasze strony?
EMENDACJA: strony?
|| TygM1869/29, TZWP/4: strony
1. Skądże Pan Bóg prowadzi? jakim szczęśliwym dla nas trafem zawitałeś w nasze strony?
|| TZWP/4: Skądże Pan Bóg prowadzi? jakim szczęśliwym dla nas trafem zawitałeś w nasze strony.
Wstawiono znak zapytania jak w P/11, Pz/3 i Npr, uznając, że wymaga tego logika wypowiedzi.
– A dawno, dawno nie widziałem cię już,
koleżko!
koleżko! || TygM1869/29: koleżko,
Z dziesięć już latek pono – odpowiedział
pan Andrzej, uwalniając się w końcu od energicznych całusów
dzierżawcy – no, ale widzisz, góra z górą nie zejdzie się, a człowiek z człowiekiem to i niespodziewanie zejść się może.
zejść się może || TygM1869/29: zejść się mogą
– Ależ, że niespodzianie, to niespodzianie! Pójdźcie do chaty!
żona przecie nie wie, kto to do nas zawitał!
I wziąwszy pod ramię
gościa, jak widać wielce mu miłego, poprowadził go
dzierżawca adampolski we wnętrze domu. Z ganku obejrzał się raz jeszcze i zawołał do stojącego nieopodal parobka i z otwartymi ustami przypatrującego się pańskim powitaniom:
– Konie wziąć do stajni i dać im obroku! Furmana zaprowadzić do kuchni i niech mu tam obiad dadzą!
W godzinę niespełna po tym serdecznym powitaniu, w obszernym pokoju, który urządzeniem swoim przypominał izbę szlachecką, ale okazywał zarazem i pretensją
pretensją || TygM1869/29: pretensję
do salonu, siedzieli oboje
państwo Snopińscy i
gość ich,
pan Andrzej. Przed nimi stały na stole różne wiejskie przekąski i wódeczki, a z odsuniętych talerzy i opróżnionych kieliszków znać było, że funkcja gastronomiczna ukończoną już została.
Gość i
gospodarz siedzieli obok siebie. Obaj jednego wieku i patrzący wzajem na siebie z serdeczną przychylnością, różnili się jednak wielce między sobą nie tylko przez to, że
pan Andrzej był słusznego wzrostu, barczysty, muskularny, ale nie otyły, a
pan Jerzy niski i niepospolitej tuszy; nie tylko także przez to, że ostatni miał łysinę, a pierwszy jej nie miał, ale główną i uderzającą między nimi różnicę stanowiły cechy ich fizjognomii.
fizjognomii. || TygM1869/29: fizjonomii
Czoło
pana Jerzego było gęsto pomarszczone, ale zmarszczki jego układały się wszerz, jak zwykle u ludzi zaprzątniętych głównie i jedynie troskami materialnymi, ciągłym wywalczaniem powszedniego bytu; zmarszczki zaś
pana Andrzeja, także liczne i głębokie, rysowały się na czole jego podłużnie, a najgłębsza z nich była między brwiami, jak to bywa u ludzi pochłoniętych umysłową pracą i dręczonych często ciężkim rozmyślaniem o szerokich ogólnych sprawach. W oczach
gospodarza domu był wyraz dobrodusznej poczciwości, zza której wyglądał frasunek, niby z nałogu już w nich osiadły; spojrzenie
gościa było pogodne i życzliwe, ale gdy przestawał mówić i zamyślał się, można w nim było dostrzec odcień smutku. Niekiedy szare i ogniste, mimo wieku, oczy jego odbiegały najbliższych przedmiotów i zdawały się patrzeć gdzieś
gdzieś daleko || TygM1869/29: gdzie daleko
daleko, obejmować jakieś szerokie przestrzenie i widnokręgi, a wtedy właśnie bywały najsmutniejsze.
Przyjrzawszy się pilnie obudwom
obudwom || TygM1869/29: obydwom
rówieśnikom, łatwo było odgadnąć, że
pan Jerzy był człowiekiem, któremu całe życie przeszło śród pracy na kawałek chleba, bez innej myśli jak o zasiewach, zbiorach i młóceniu, bez innych cierpień jak nieurodzaj lub gradobicie, bez innych radości jak niegdyś za młodu wesele z
ukochaną Anusią, potem urodziny
syna, a potem jeszcze lata, w których zboże dawało dziesięć
kop z
morga.
Pan Andrzej zaś musiał był koniecznie jednym z ludzi, którym królestwo ducha we władanie
we władanie || TygM1869/29: na władanie
oddanym zostało, których myśl rada w tym królestwie mieszka.
Naprzeciw dwóch mężczyzn siedziała
pani Snopińska,
czterdziestoletnia kobieta, chuda, blada, z twarzą nic nieznaczącą i olbrzymim pękiem kluczów przy pasie. Na niej więcej jeszcze niż na jej mężu znać było gospodarowanie całego życia, nieokraszone ani jedną szczyptą poezji, nieogrzane ani jednym promieniem szerszej, ogólniejszej myśli. Sery, masło i mąka wypiętnowały na twarzy
pani Snopińskiej prozaiczną i oschłą cechę, a postać jej, przybrana w czarny wełniany wąski szlafroczek i w biały czepeczek, który niezupełnie zakrywał rudawe, gładko uczesane włosy, wyglądała tak, jakby wnet miała zmienić się w długi, zardzewiały i zgrzytający w zamku klucz do śpiżarni.
– No,
kochani Państwo – odezwał się
pan Andrzej – teraz, gdyście mię podróżnego nakarmili już i napoili, czas mi powiedzieć, w jakim celu przybyłem do was i skąd mi się wzięło na odbycie tak dalekiej podróży.
– To prawda – przerwał
pan Jerzy – choć z duszy i z serca rad jestem cię widzieć, toć jednak oddziwować się nie mogę, skąd się tu wziąłeś. Jak z nieba spadłeś, dalipan, boć to mil chyba z pięćdziesiąt do
twego majątku, w którym mieszkasz.Jak wynika z dalszej rozmowy, Andrzej Orlicki – jego nazwisko pojawi się później – który pomagał Snopińskim, gdy gospodarowali na dzierżawie pod Kownem, stamtąd właśnie pochodzi.
– Blisko tego, ale co to znaczy dla
takiego zucha jak ja? – mówił, uśmiechając się,
pan Andrzej. – Wszakżeż tą samą bryczką, którą tu przyjechałem, tymi samymi dwoma końmi i z tym samym furmanem Jakubkiem przed dwoma laty odbyłem podróż do
Warszawy, ba! aż za Warszawę, bo pod same
Karpaty.
Oboje gospodarstwo zawołali z podziwem:
– Czyż być może?
– Ot, choć krewniacy mi jesteście, nie wiecie jeszcze o moich dziwactwach. A właśnie z powodu tej mojej ciągłej po świecie wędrówki, niektórzy zowią mię
dziwakiem i mają może słuszność, jeśli dziwactwem godzi się nazwać takie zamiłowanie czegoś bez granic, że dla miłości, jaką człowiek w sercu czuje, gotów największe ponieść trudy. Otóż ja, kochani
państwo Jerzowie, mam w sercu miłość taką dla nauki i natury.
Jerzy zresztą pamiętać to musi od szkolnych jeszcze czasów...
– O, tak, tak – powiedział
Snopiński – pamiętam, że w szkole ja byłem zawsze
hultajem, a ty
najlepszym z uczniów.
– Ale miałeś zarazem
złote serce i dlatego,
dlatego, || TygM1869/29: dlatego –
nie licząc już związków pokrewnych, polubiłem cię tak, że stosunków naszych nie zerwał ani czas, ani różnica usposobień. Otóż lubiąc nad wszystko książki w dzieciństwie i pierwszej młodości, w wieku dojrzałym zacząłem je sam pisać.
– Wiem, wiem o tym – zawołał
pan Jerzy – i zawsze szczyciłem się z tego, że krewny mój kolega pisze tak uczone książki, że ja i zrozumieć ich nawet nie mogę!
Zaśmiał się
pan Andrzej z tego naiwnego wyznania
dzierżawcy i mówił dalej:
– Wiesz pewnie i o tym,
Jerzy, że specjalne studia, jakim się oddaję, mają za przedmiot nauki przyrodnicze; kocham naturę, szukam jej wszędzie, jeżdżę po świecie dla zbadania jej różnych objawów, a potem piszę, com widział i czegom się w wycieczkach moich nauczył. Te to były cele, które zawiodły mię między
Karpaty i nad
Wisłę; w tych celach pojadę może w roku przyszłym dalej jeszcze; w tym także celu przybyłem tutaj. Postanowiłem zbadać wszechstronnie florę krajową i dlatego zwiedzam kraj nie koleją żelazną, ani pocztą, ale swymi powolnymi konikami, aby móc jechać z wolna, zatrzymać się, gdzie zechcę, i na każdym miejscu być panem mego czasu. Gdym przeszłej zimy postanowił zwiedzić tutejsze strony, miałem naprzód zamiar zainstalować się na kilka letnich miesięcy w waszym
gubernialnym mieście, ale przypomniałem sobie, że mieszkacie tutaj,
kochani państwo Jerzowie, i umyśliłem założyć u was kwaterę, tym bardziej, że dla natury moich badań korzystniejszym będzie, jeśli zamieszkam na wsi. Nie będę ciągłym waszym gościem, bo mam do odbycia mnóstwo wycieczek w różne strony waszej prowincji, ale jeśli pozwolicie, będę stąd wychodził i tutaj powracał; co więcej, będę tu znosił wszystkie swe zdobycze,
alias pęki ziela różnego rodzaju, albo też rysowane przeze mnie portrety drzew i kwiatów. Gdyby to jednak nie było wam zupełnie miłe i dogodne…
Nie dał mu skończyć
pan Jerzy, bo pochwycił go w ramiona i zawołał:
– A! niech ci Bóg zapłaci za twoją myśl poczciwą! Bądź pewny, że rad ci jestem z całej duszy, a choć nie znajdziesz u nas zbytku ni przepychu, toć jednak czym chata bogata, tym ci serdecznie rada. Będę miał przynajmniej sposobność odwdzięczenia ci choć w części tego, coś uczynił dla nas…
– Nie wspominaj o tym,
Jerzy! – zawołał
pan Andrzej.
– Gdybym i chciał, zapomnieć nie mogę – odparł żywo
Jerzy. – Wszak pamiętasz,
Anusiu – dodał, zwracając się do
żony – jak to tam na onej dzierżawie, którąśmy pod
Kownem trzymali, grad wybił zboże, bydło wypadło na zarazę, stogi siana spłonęły na łąkach, a dziedzic nie miał względu na nasze nieszczęścia i chciał nas za nieopłacone pieniądze do sądu skarżyć; wtedy,
Andrzeju, gdyby nie twoja pomoc, poszlibyśmy z torbami…
Przy tych słowach łza zaćmiła poczciwe, lecz zawsze zafrasowane oczy
pana Jerzego, a nawet fizjognomia
fizjognomia || TygM1869/29: fizjonomia
jego
żony rozświeciła się jakby iskierką rozrzewnienia.
– Pamiętam dobrze tę wielką biedę naszą i pomoc
pana Andrzeja – rzekła – toteż bądź pan pewny, że z całego serca radzi jesteśmy, iż pan u nas czas jakiś przepędzisz, a tym bardziej, jeśli to panu ma pomóc do napisania książki.
Widać było, że pani Jerzowa czuła się dumną z posiadania w domu swoim gościa, który książki pisze, a jeszcze, jak rzekł
mąż jej – tak uczone, że ona by ich nawet zrozumieć ani potrafiła.
Po kilku jeszcze oświadczeniach i przypomnieniach dawnych czasów, z których pokazywało się widocznie, że
pan Andrzej niejednokrotnie bywał wprzeszłości dobroczyńcą
państwa Snopińskich,
pan Jerzy zapytał:
– Powiedzże mi,
Andrzeju, jak tam u ciebie idzie gospodarstwo, kiedy tak ciągle jeździsz po świecie?
Uśmiechnął się
pan Andrzej. Pomyślał pewno, że co u kogo w głowie, to i w mowie.
– W
majątku gospodaruje średni syn mój – odpowiedział. – Wiecie o tym, że najstarszy jest inżynierem, najmłodszy jeszcze w akademii kształci się na doktora, a z trzeciego zrobiłem rolnika. Skończył on agronomiczną szkołę i od dwóch lat zwaliłem na niego cały ciężar gospodarstwa i przywiązanych do majątku interesów, a sam bez przeszkody oddaję się nauce i ulubionym po kraju wędrówkom.
– Szczęśliwy jesteś,
Andrzeju, że masz syna, który cię w pracy wyręcza, przynajmniej na starość odpocząć możesz! – rzekł
pan Jerzy z westchnieniem, a wyraz frasunku, który był normalną cechą jego
fizjognomii || TygM1869/29: fizjonomii
fizjognomii, zwiększył się przy tych słowach.
– O, tak! –
O, tak! || TygM1869/29: O, tak–
rzekł
pan Andrzej – mam prawdziwą pociechę z synów. Wychowałem ich tak, aby oprócz majątku, jaki otrzymają po mnie, każdy z nich posiadał zawód, którym by i ogółowi był pożyteczny, i sobie byt niezależny własną pracą zapewnił.
Szybko jednak ocknął się z myśli swych
pan Andrzej i, jakby sobie coś nagle przypomniał, zawołał:
– A gdzież jest
twój jedynak,
Jerzy? Widziałem go, kiedy miał lat ośm czy dziesięć, i pamiętam, że ładne i roztropne to było
dziecko. Gdzież jest teraz? czego się uczy? na co go kierujesz?
– A zaraz go zobaczysz – odpowiedział
pan Jerzy – poszedł z rana ze strzelbą, ale pewnie zaraz nadejdzie.
–
Jak to? więc jest w domu?
EMENDACJA: domu?
|| TygM1869/29, TZWP/4: domu 2. Jak to? więc jest w domu? – zapytał pan An¬drzej.
|| TZWP/4: Jak to? więc jest w domu – zapytał pan An¬drzej.
Wstawiono znak zapytania jak w P/11, Pz/3 i Npr, uznając, że wymaga tego logika wypowiedzi.
– zapytał
pan Andrzej. – Czyżby był na wakacjach? Ależ to nie wakacyjna pora.
– Gdzie tam na wakacjach! – rzekł
pan Jerzy, a frasunek zwiększył się w jego oczach – już cztery lata skończyło się, jak wrócił ze szkół do domu.
– Tak wcześnie skończył szkoły? to czemuż nie oddaliście go do jakiego wyższego zakładu naukowego, snadź
snadź || TygM1869/29: znać
ma ogromne zdolności!
– Gdzie tam skończył szkoły! Przeszedł cztery klasy, a że nie chciało mu się uczyć, to i wziąłem do domu.
– I cóż on tu robi u was, tak młodo osiadłszy w domu? – zapytał
pan Andrzej.
Frasunek zwiększył się na twarzy
pana Jerzego.
– Pomaga mi gospodarować – rzekł z cicha – ale wyraz jego oczu, smutny i zakłopotany, zadawał fałsz słowom.
– Hm! – rzekł
pan Andrzej i zamyślił się.
– Proszę pana – ozwała się
pani Snopińska – chłopiec ma rodziców i kawałek chleba, po cóż mu było cudze kąty po jakichś tam szkołach wycierać?
Pan Andrzej ze zdziwieniem na nią spojrzał.
– Zapewne – odrzekł – sami najlepiej wiecie, jak kierować losem
waszego syna; mnie się jednak widzi, szanowna
pani Jerzowo, że kto za młodu tych cudzych kątów, o których pani mówisz, nie wyciera, ten potem na własny kąt zapracować sobie nie potrafi.
Pani Jerzowa brzęknęła kluczami i odpowiedziała:
– Toć już my dość napracowali się przez całe życie na to, aby
nasze dziecko miało własny kąt i kawałek chleba bez pracy.
– Bez pracy… bez pracy… – powtórzył jakby do siebie
pan Andrzej, a oczy jego znowu utkwiły w przestrzeni i stały się smutne.
Pan Jerzy westchnął.
– At – rzekł – już też i ja wolałbym, aby
chłopiec zajął się czymkolwiek, zamiast strzelać do wron po polach od śniadania do obiadu, a potem spać od obiadu do kolacji. Ale cóż robić,
kochany Andrzeju? u nas, harujących na kawałek chleba, jak
chłopiec czytać, pisać a rachować umie, to i chwała Bogu, a zresztą byle była ochota do pracy… byle była ochota…
– Ale czy będzie on miał tę ochotę, jeśli zaprawi się z młodu do bezczynności? – zagadnął
pan Andrzej.
Pana Jerzego oczy bardzo zafrasowały się, ale
pani Jerzowa rezolutnie brzęknęła kluczami i rzekła, kiwając głową:
– Et, byle poczciwie żył a Pana Boga umiał chwalić, to na co mu tam szczególniejsze mądrości i rozumy? Ot, przynajmniej mamy pociechę, że
dziecko jest przy nas, między ludźmi żyje i świata się uczy. A chwała Bogu nie powstydzić się za niego rodzicom!
Pan Andrzej sam zobaczy. Jest czego posłuchać, kiedy mówi, i znaleźć się między ludźmi tak pięknie potrafi, że i hrabiątko jakie może się przed nim schować. Toteż łapią go tu w sąsiedztwie, na rękach noszą…
– Zresztą – przerwał żonie mowę
dzierżawca – zresztą widzisz,
Andrzeju,
syn mój będzie miał jaki taki fundusz, niewielki wprawdzie, ale zawsze to coś znaczy. Ja żadnego nie miałem po rodzicach, którzy sami całe życie chodzili po posesjach i wszystko, co kiedy mieli, na starość stracili. Jak żeniłem się z
Anusią, trzymałem pięć chat w dzierżawie, a mieszkałem w kurnej nieledwie chałupie. A ot, przy pomocy Bożej wylazło się z biedy i uciułało trochę grosza dla
jedynaka. Jemu więc łatwiej pójdzie, bo będzie miał za co ręce zaczepić, a ja nic nie miałem…
– Aleś miał ochotę i przyzwyczajenie do pracy – przerwał
pan Andrzej.
– To, to prawda – potwierdził
pan Jerzy.
– A musiał mieć ochotę do pracy! – zawołała
pani Jerzowa – bo jakby jej nie miał, to by marł z głodu. A
nasze dziecko nie umrze z głodu i bez pracy, to niech sobie za młodu świata użyje, zamiast ślęczeć nad książkami albo harować przy gospodarce jak parobek.
Pan Andrzej nic już tym razem nie odpowiedział, ale zamyślił się i spuścił głowę na piersi, a
pan Jerzy, spojrzawszy w okno, zawołał:
– Ot i
Oleś powraca!
Spojrzał i
pan Andrzej i zobaczył idącego przez dziedziniec tego samego
młodzieńca, którego był spotkał na drodze, zbliżając się do
Adampola.
– A – rzekł – tośmy się już widzieli z
panem Aleksandrem; spotkałem go, jadąc tutaj, i rozmawiałem nawet z nim trochę; ale któżby w nim poznał teraz tego małego
Olesia, którego przed dziesięciu widziałem laty!
– Wyrósł
chłopiec jak dąb – rzekł
pan Jerzy, a
żona jego uśmiechała się z widocznym zadowoleniem.
– Już to, proszę pana – rzekła do
gościa – choć jestem
matką Olesia, ale śmiało powiedzieć mogę, że w całej okolicy nie ma piękniejszego kawalera. Toteż panienki szaleją za nim; gdyby chciał, mógłby choć dziś z każdą ożenić się! – dodała ciszej i z figlarnym wyrazem, który dziwnie odbił się na jej chudej i oschłej twarzy.
– Ożenić się! tak młodo! – zawołał ze zdziwieniem
pan Andrzej – toć myślę, że ma zaledwie lat dwadzieścia.
– Dwudziesty pierwszy kończy, ale i cóż to szkodzi, że młody? wszak przysłowie mówi, że
kto rano wstał i wcześnie ożenił się,
mówi, że kto rano wstał i wcześnie ożenił się || TygM1869/29: mówi: że kto rano i wcześnie ożenił się
ten nigdy nie żałował.
– Przepraszam was,
kochana pani Jerzowo – rzekł
pan Andrzej z uśmiechem – ale po starej znajomości ośmielę się powiedzieć, że przysłowie w drugiej swej części głupstwo mówi.
– Dlaczego? – zawołała
gospodyni domu.
–
Bo człowiek, nim się ożeni…
EMENDACJA: ożeni…
|| TygM1869/29, TZWP/4: ożeni 3. Bo człowiek, nim się ożeni… – zaczął pan Andrzej, ale przerwał mu pan Jerzy.
|| TZWP/4: Bo człowiek, nim się ożeni – zaczął pan Andrzej, ale przerwał mu pan Jerzy.
Wprowadzono wielokropek za w P/11, Pz/3 i Npr, uznając, że wymaga tego logika urwanej wypowiedzi.
– zaczął
pan Andrzej, ale przerwał mu
pan Jerzy.
– Już to co do żeniaczki – rzekł – i ja jestem za tym, aby
Oleś jak najprędzej ożenił się. Jak przybędzie familia, to próżnować odechce się i niestatki z głowy wylecą.
– A jak nie wylecą? – spytał
pan Andrzej, a
pani Jerzowa nierada, że
mąż powiedzeniem swoim dał do zrozumienia o jakichś niestatkach
syna, szepnęła z niezadowoleniem:
– Niestatki! niestatki! jakie tam niestatki! nie ma żadnych niestatków!
W tej chwili otworzyły się drzwi pokoju, w którym rozmawiano, i wszedł
syn gospodarza.
Urodziwy to był
chłopak, w całym znaczeniu tego wyrazu. Smukły i kształtny, czoło miał białe, gładkie, foremne, oczy błękitne jak niezabudki, włosy niepospolitej piękności, złociste, kędzierzawe. Policzki jego, opalone nieco od wiosennego wiatru, pokryte były pierwszym puchem młodzieńczym, a nad pąsowymi ustami porastał drobny jasny wąsik. Gdy patrzył, iskry zdawały się sypać z jego wzroku; gdy uśmiechał się, pokazywał zęby białe i równe, jakich by niejedna pozazdrościć mu mogła kobieta. Pięknej twarzy tej nie brakło nawet wyrazu pewnego sprytu i rozgarnienia, a także tryskała z niej niezmierna pełnia młodzieńczego życia, które zdawało się szukać sobie ujścia na zewnątrz i wybuchało każdym spojrzeniem oczu, każdym ruchem fizjognomii.
fizjognomii || TygM1869/29: fizjonomii
Gdy wszedł do pokoju, w myśliwskim ubraniu, bez torby tylko i bez fuzji,
pan Jerzy zwrócił się do gościa i wskazując
młodzieńca, rzekł:
–
Mój syn,
kochany Andrzeju – a potem dodał: –
Olesiu, oto pan
Andrzej Orlicki, o którym nieraz od nas słyszałeś, krewny nasz i dobroczyńca.
Z wyrazu twarzy
młodego człowieka można było domyślić się, że ostatni wyraz niemiłe na nim sprawił wrażenie. Śpiesznie
Śpiesznie || TygM1869/29: Spiesznie
jednak postąpił, podał rękę
panu Andrzejowi i ukłonił się zręcznie i z elegancją, tchnącą
tchnącą || TygM1869/29: tchnące
jednak troszkę prowincjonalnością. Potem wziął krzesło i rezolutnie stawiając je obok gościa, usiadł i ozwał się swobodnie:
– Wszak to
pana dobrodzieja właśnie miałem przyjemność spotkać przed dwiema godzinami na drodze do
Adampola?
– Ależ bo długo byłeś dziś na polowaniu,
Olutku – rzekła
pani Jerzowa.
– Ho, ho,
moja mamo! – zawołał młody człowiek – co to dla mnie znaczy? gdyby mi się jeść nie zachciało i gdybym nie pośpieszał, aby powitać
pana dobrodzieja, choć go znać nie miałem honoru – dodał z eleganckim znowu i przesadzonym ukłonem – jeszcze bym godzin ze dwie popolował. A co w domu robić?
I zwracając się do
pana Andrzeja, zawołał:
– Ach, nie przedstawisz sobie
pan dobrodziej, jakie tu u nas życie nudne! gdyby nie fuzyjka, koń wierzchowy i…
– No, a cóżeś tam zabił dzisiaj? – przerwał
pan Jerzy, w którego oczach frasunek rósł ciągle od wejścia syna – czy będzie przynajmniej z tego twego polowania pieczyste na kolacją?
– Gdzie tam! – odparł
Aleksander – teraz zwierzyny na lekarstwo nie znaleźć! Trzy wrony zabiłem i po wszystkim. Ale gdyby też
papo widział, jak to było zabawnie. Idę sobie drogą, wtem widzę:
widzę: || TygM1869/29: widzę,
wrona siada na wierzbie; ja fuzją
fuzją || TygM1869/29: fuzję
do oka, a ona dziób do góry podniosła i kracze, jak gdyby kogo spod obłoków wołała. Ja paf! ona bęc! gdyby tchnęła, ale tak na miejscu i upadła nieżywa. Tak aż trzy zgładziłem dziś ze świata.
– I panu to zabijanie nieszkodliwych ptaków przyjemność sprawia? – spytał
pan Andrzej, którego zmarszczka między brwiami głębszą się stała.
– Cóż robić,
panie dobrodzieju? – rezolutnie odparł
Aleksander – trzeba jakkolwiek czas zabijać. W sąsiedztwo nie zawsze można pojechać, w domu
papa gospodaruje,
mama gospodaruje, a mnie, panie dobrodzieju, co robić? chyba umrzeć z nudy!
Frasunek w oczach
pana Jerzego wzmagał się coraz w czasie mowy
syna;
pani Snopińska wyszła, wywołana do jakiejś gospodarskiej sprawy, a
pan Andrzej, po chwili milczenia, odezwał się żartobliwie:
– Uważam,
panie Aleksandrze, że panu bardzo często wraca na usta wyraz: nuda.
Aleksander obu rękoma
rękoma || TygM1869/29: rękami
uczynił gest rozpaczliwy i odrzekł:
– A,
pan dobrodziej przybywasz zapewne z wielkiego świata i nie wiesz, jakie to u nas życie na prowincji! Człowiek np. wstaje z rana, zje śniadanie i obejrzy się wkoło siebie.
Cóż widzi?
Papa w stodole
EMENDACJA: Cóż widzi? Papa w stodole || TygM1869/29, TZWP/4: Cóż widzi? akapit Papa w stodole
Zlikwidowano akapit w wypowiedzi postaci jako niezgodny z dzisiejszym sposobem zapisu dialogów.
,
mama w śpiżarni, parobki młócą, kury kwokczą, gęsi gęgają i koguty śpiewają. Wszystko to, razem wzięte, przyzna
pan dobrodziej, nie jest wcale zabawnym. Więc człowiek chodzi z założonymi rękoma
rękoma || TygM1869/29: rękami
z kąta w kąt, z dziedzińca do ogrodu, z ogrodu na dziedziniec i czeka
czeka || TygM1869/29: czekasz
obiadu jak zbawienia duszy, nie dlatego, żeby się jeść chciało, ale dlatego, że to zawsze jakaś rozrywka, urozmaicenie czasu, który wlecze się jak wóz naładowany po błocie. Przychodzi obiad,
obiad, || TygM1869/29: obiad –
a po obiedzie,
panie dobrodzieju, znów to samo co i przed obiadem; człowiek czeka kolacji, a po kolacji to jeszcze gorzej:
papa idzie spać,
mama idzie spać, czeladź idzie spać i następuje brzęczenie i kąsanie komarów. Ot, jakie to nasze życie! a zimą to jeszcze gorzej... Ale po co to panu dobrodziejowi mówić,
mówić? || TygM1869/29: mówić,
pan sam pojmiesz, co to jest, kiedy
młody człowiek tak zagrzebie się na wsi.
Westchnął ciężko i potrząsnął głową
potrząsnął głową || TygM1869/29: podrzucił głową
dla odrzucenia z czoła opadających włosów.
Pan Andrzej przypatrywał mu się bacznie i nieznaczny wyraz ironii przebiegł po jego ustach.
– Hm – rzekł – więc dla rozweselenia tego życia, które pan w niepowabnych malujesz barwach, nic innego pan znaleźć nie możesz jak polowanie na wrony?
nic innego pan znaleźć nie możesz jak polowanie na wrony? || TygM1869/29: nic innego pan znaleźć jak polowanie na wrony?
W głosie
pana Andrzeja drżał dźwięk smutku i szyderstwa, dosłyszał go snadź
snadź || TygM1869/29: znać
, bo spuścił oczy i rzekł ciszej:
– Cóż robić?
Pan Jerzy milczał, w czasie rozmowy syna westchnął parę razy i splótłszy dłonie, dwoma wielkiemi palcami rąk kręcił młynka z zafrasowaniem.
W drzwiach ukazała się
pani Snopińska i zaprosiła na obiad.
Przy stole
dzierżawca i
gość jego rozmawiali o dawnych czasach, starych swych z sobą stosunkach i wspólnych znajomych.
Jerzy stał się rozmowniejszym, zagrzany snadź
snadź || TygM1869/29: znać
starym miodem, podanym do obiadu, i obecnością człowieka, którego widocznie serdecznie lubił; za to
pan Andrzej mniej coraz mówił, spoglądał często na
Aleksandra, a potem zamyślał się i oczy jego stawały się smutnymi.
stawały się smutnymi || TygM1869/29: stawały się smutne
Do stołu zasiadła także
młoda panienka, jakaś
sierota, przez miłosierdzie trzymana w domu
państwa Snopińskich. Nazywano ją
Antosią,
pani Snopińska posyłała ją wciąż z kluczami;
niebrzydka była, ale
blada i mizerna, ubogo ubrana, a oczy trzymała ciągle spuszczone wpół ze smutkiem, wpół z pokorą. Siedzący obok niej
Aleksander pochylał się często ku niej i prawił jej coś półgłosem. Widać było, że z niej żartował, bo śmiał się ciągle, a żarty te nie musiały być miłe, bo
Antosia rumieniła się co chwila po uszy, coraz smutniej spuszczała oczy, a gdy raz, zawołana przez
panią Snopińską, podniosła je znad talerza, były w nich łzy.
Młoda, rumiana i przystojna dziewczyna, ubrana wpół po wiejsku, przynosiła półmiski i odmieniała talerze.
Aleksander zerkał na nią często, parę razy uśmiechnął się i mrugnął do niej oczyma na znak
oczyma na znak || TygM1869/29: oczami w znak
jakiegoś porozumienia.
Zresztą mieszał
mieszał || TygM1869/29: mięszał
się często do rozmowy
rodziców z
gościem, wypowiadał zdania swoje śmiało, mówił głośno a śmiał się jeszcze głośniej.
Wtedy dopiero spostrzec można było, że wraz z wrodzonym sprytem i ciągłymi wybuchami wezbranego życia twarz
młodzieńca nacechowana była, rażącą przy tak młodym wieku, śmiałością i pewnością siebie. Graniczyło to niekiedy z rubasznością, bo rozpierał się na krześle, z pretensjonalnym gestem gładził mały wąsik, jadł za dwóch, pił za czterech; zaraz u wstępu obiadu wychylił dwa kieliszki starki, a potem dolewał sobie miodu co chwila.
co chwila || TygM1869/29: co chwilę
Pan Andrzej patrzał na to wszystko i zamyślał się coraz bardziej.
– Kogoż tu macie w sąsiedztwie? – spytał
pana Jerzego, gdy
służąca podawała ostatnią potrawę.
– Najprzyjemniejsze są dwa domy – odrzekł wnet
Aleksander, nie dopuszczając
ojca do odpowiedzi i odwracając się od
Antosi, zarumienionej po uszy od konceptu, który
snadź || TygM1869/29: znać
snadź tylko co jej powiedział – o, są tu
są tu dwa domy || TygM1869/29: są to dwa domy
dwa domy bardzo przyjemne – mówił dalej. – W jednym z nich mieszkają
państwo Siankowscy z dwiema córkami.
Śliczne dziewczęta, słowo daję!
Panna Ludwika blondynka, a
panna Józefa brunetka. Na ostatnim zebraniu, które było u nich w czasie świąt wielkanocnych,
panna Józefa cały wieczór tylko ze mną tańczyła, dała mi nawet na pamiątkę tego wieczoru gałązkę mirtową…
Pani Snopińska nachyliła się do
gościa i szepnęła:
– Mówiłam panu, że panienki głowy za nim tracą! – a zwracając się do
syna, dodała głośno:
– A pokażże nam,
Olutku, tę gałązkę; czy masz ją przy sobie?
– A jakże,
moja mamo! spoczywa na moim sercu! – zażartował
Aleksander i wyjąwszy z kieszeni kamizelki malutki elegancki
pugilares, wydobył zeń uschłą gałązkę i podniósł ją w dwóch palcach z miną triumfującą.
– A co? – szepnęła
gospodyni domu do
gościa i zachichotała po cichu.
– Drugie przyjemne sąsiedztwo nasze jest majątek
Piaseczna – mówił znowu
Aleksander. – Mieszka w nim
pani Karliczowa,
wdówka, no, już nie pierwszej młodości, ale
cudo kobietka, słowo daję! wesoła, żywa i bardzo grzeczna, choć bogata. A oczki jakie ma! oh! o! w tych oczach wiele jest sekrecików, tylko dobrze przypatrzeć się trzeba. O jednym z nich ja wiem;
wiem; || TygM1869/29: wiem –
bardzo miły sekrecik, słowo daję.
I uśmiechnął się ze znaczącą miną.
– To tylko pewna
To tylko pewna || TygM1869/29: To tylko pewno
– ozwał się żartobliwie
pan Andrzej – że gdybym był kobietą, nigdy bym panu nie dał żadnej pamiątki, ani powierzył żadnego sekretu.
–
A to dlaczego, panie dobrodzieju?!
EMENDACJA: to dlaczego, panie dobrodzieju?!
|| TygM1869/29, TZWP/4: A to dlaczego, panie dobrodzieju?
|| TZWP/4: A to dlaczego, panie dobrodzieju? – zawołał Aleksander.
Wstawiono wykrzyknik, uznając, że wymagają tego logika i kontekst wypowiedzi.
– zawołał
Aleksander.
– Bo pamiątki pan pokazujesz, a o posiadaniu tajemnicy głośno opowiadasz. To trochę kompromituje damy.
Aleksander spuścił oczy i zarumienił się mocno; w tej samej chwili wstano od stołu.
W pół godziny po obiedzie
pan Andrzej rzekł do
gospodarza domu:
– No,
kochany przyjacielu, ponieważ dość długo mam tu u was pozostać, przeznaczyłeś mi zapewne osobny kąt jaki. Zaprowadźże mnie do niego, bo chcę odpocząć po długiej podróży i list napisać do syna.
Pan Jerzy poprowadził gościa przez kilka pokojów ze szlachecką przybranych prostotą, a nawet po części gospodarskimi zarzuconych gratami, aż weszli na wąski kurytarz, z obu stron którego było po parę drzwi.
– Wybrałem dla ciebie,
Andrzeju – rzekł
gospodarz – najustronnieszy pokój; bo choć nigdy nie zajmowałem się pracą książkową, wiem jednak, że wymaga ona cichości i odosobnienia. Do wszelkiego gospodarskiego ruchu
Do wszelkiego gospodarskiego ruchu || TygM1869/29: Do wszystkich gospodarskich ruchów
stąd najdalej, bo z jednej strony kurytarza są składy, a z drugiej pokój twój i
Olesia. Ale, ale – dodał nagle – muszę też zobaczyć, czy
chłopiec mój jest u siebie i powiedzieć mu, aby cicho się sprawował, bo będzie miał ciebie sąsiadem.
– O, proszę cię,
Jerzy, nie krępuj dla mnie swego
syna! – zawołał
pan Andrzej; ale
gospodarz otworzył już drzwi pokoju
Aleksandra. W pokoju tym było kilka drewnianych stołków, pod ścianą stała tokarnia, dalej leżały różne przyrządy stolarskich robót, gdzieindziej kilka rozpoczętych koszyków z farbowanej łozy,
łozy, || TygM1869/29: łozy –
pod oknem był stolik, a na nim okrągłe lusterko i dwie
lusterko i dwie wypróżnione butelki || TygM1869/29: lusterko, dwie wypróżnione butelki
wypróżnione butelki od wódki czy piwa. Między oknami, naprzeciw drzwi od kurytarza,
korytarza, || TygM1869/29: kurytarza
stało łóżko, a na nim leżał
Aleksander, z twarzą zwróconą do sufitu. Oczy miał zamknięte i spał tak mocno, że słychać było nawet lekkie chrapanie.
Pan Jerzy spojrzał, machnął ręką z niezadowoleniem i drzwi zatrzasnął. Potem wprowadził gościa do przeznaczonego mu mieszkania.
– Powiedz mi,
Jerzy – zapytał po chwili
pan Andrzej – co znaczą w pokoju
twego syna te wszystkie tokarskie, stolarskie i koszykarskie przyrządy, które tam widziałem?
Snopiński znowu machnął ręką i odpowiedział:
– Et, kleci on tam coś czasem, toczy, hebluje albo splata; ale to, Boże odpuść, zdarza się raz w rok, około święta Wielkiejnocy.
– Czy ma zdolności do rzemiosł?
– I jakie! – rzekł
pan Jerzy – jeżeli weźmie się do czego, to istne cacko zrobi, tylko że… at!...
Nie dokończył i oczy jego zafrasowały się mocno.
– To dziwna
To dziwna || TygM1869/29: To dziwne
– rzekł
pan Andrzej – a do nauki zdolności nie miał?
– Gdzie tam! i do nauk miał zdolności, on do wszystkiego zdolności ma, tylko… ot, żal się Boże o tym mówić!
Jeszcze raz machnął ręką, westchnął i z bardzo zafrasowanymi oczyma,
oczyma || TygM1869/29: oczami
pożegnawszy gościa, wyszedł.
Pan Andrzej szerokimi krokami przechadzał się po pokoju. Smutny był i jakby trochę gniewny.
Pocierał ręką czoło i mówił niekiedy do siebie:
– Ale cóż? z rana do wron strzela, po obiedzie śpi, na nudy narzeka, kobietom ubliża i nic więcej! A zdolności jednak są, ale cóż po nich?
Westchnął i pokiwał
Westchnął i pokiwał || TygM1869/29: Westchnął, pokiwał
głową smutnie.