Sag Harbor 21.XII.Przy dacie „49” – dopisane ołówkiem, prawdopodobnie przez Halinę Wierzyńską podczas porządkowania korespondencji.
Kochany Mietku, posyłam Ci na Święta, na Nowy Rok i na Twoje urodziny dwa krawaciki do wyboru. Morenowy wydaje mi się lepszy i pewnie lepiej byłoby Ci w tym kolorze, ale jeżeli wolisz drugi – proszę bardzo. Jeśli nie odpowiada Ci żaden, mam jeszcze kilka innych na warsztacie i przyślę Ci, byś sam sobie wybrał. Nie potrzebuję Ci dodawać, jaką sprawi mi przyjemność, jeżeli którykolwiek przypadnie Ci do gustu. – Liścik dostałem dzisiaj i wysyłam go dalejPrawdopodobnie Wierzyński był pośrednikiem w przekazaniu Grydzewskiemu listu od Zofii Floyar-Rajchmanowej.. – Mój urząd propagandy jest tak przepracowany w kuchni, w domu, przy korespondencji i mnóstwie innych zajęć, że nie mogę mieć do niego pretensji, gdy posyła coś specjalistom in crudoŁac.: w stanie surowym.. – Załączam jedną recenzję. – Ściskam Cię i całuję, pisz. Halusia to samo.
Kazimierz
Żal mi tego wolnego miejsca, więc jeszcze dopisuję. Chopin i Stettinius wysłany. Czy go dostałeś? Nie daj Zbyszewskiemu Chopina do recenzji, bo to jednak durny facet z tymi facecjami arystokratycznymi (vide StudnickiW.A. Zbyszewski, O p. Studnickim i o sylogizmach, „Wiadomości” 1949, nr 50 (193) z 11 grudnia. – Artykuł dotyczył z jednej strony Władysława Studnickiego-Gizberta, polityka i publicysty o wybitnie proniemieckiej orientacji, który w 1948 r. zadeklarował gotowość wystąpienia w charakterze świadka obrony w procesie niemieckiego feldmarszałka Ericha von Mansteina (właśc. von Lewinskiego) sądzonego jako za zbrodniearz wojenney, z drugiej – argumentów Zygmunta Nowakowskiego atakującego Studnickiego w artykule Hobby p. Studnickiego, „Wiadomości” 1949, nr 46 (189) z 13 listopada).Początek zakreślenia tekstu ołówkiem na lewym marginesie Silva znakomity zwłaszcza w polemikach politycznych, bardziej atrakcyjny niż dawniej Kroniki Tygodniowe, od niego zaczynam czytać numer. Skąd masz takie wiadomości jak w notatce o Somerset MaughamieTekst w rubryce Silva rerum w „Wiadomościach” 1949, nr 49 (192) z 4 grudnia dotyczył jego podróży do Rosji w tajnej misji, w 1917 r. oraz jego poglądów na literaturę rosyjską.? Czy szperasz w bibliotece, czy masz to w głowie? Frau Piwke – pretensjonalna. Eksperymenty stylistyczne Haupta nieudane i właściwie nie do zniesienia (Madrygał). Bardzo dobry Herling. Kiedy będą znowu boskie wiersze Wierzyńskiego? Kiedy zaczniesz drukować Chopina w całości?…Koniec zakreślenia tekstu ołówkiem na lewym marginesie – to tego fragmentu odnosi się uwaga dopisana ołówkiem na lewym marginesie Czy mógłbyś dosłać dla mnie po polsku Czerwone i czarne i Pustelnię parmeńską, którą ogłasza Klub Książki Polskiej? Bardzo proszę.
Uściski dla Nowakow[skiego] za Świeczkę Leninowi.
K.
P.S. Do najlepszych książek w 1949 zaliczył Chopina także „Boston Herald” z 11.XII.
Dopisek ołówkiem na lewym marginesie:
Tylko tego nie drukuj pod moim nazwiskiem.